| Florin9559 a întrebat:

Buna ziua vreau sa stiu cam cat ar veni factura la gaze pe timp de iarna la o casa de 55m2 la o temperatura de 22 grade constant(casa e izolata interior si exterior cu polistiren de 15 cm si vata minerala +rigips + termopane, nu are pierderi de caldura )?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Conteaza mult cat timp functioneaza.
Eu dimineata o reduc cu 2-3 grade ca sa nu porneasca ziua.
Nu e nimeni acasa pana pe la ora 17.
Seara o pornesc.
Iarna trecuta cea mai mare factura a fost de 270 de lei. La apartament 2 camere, 50 mp.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca si tavanul e la fel de bine izolat, nu ar trebui sa ajungi la 2000 de lei pe an.

| darrio2007 a răspuns:

Ai uitat sa precizezi daca ai centrala termică sau incalzire la sobă de teracotă pe gaz.

| Florin9559 explică (pentru darrio2007):

Centrala pe gaz

| darrio2007 a răspuns (pentru Florin9559):

Conteaza mult cat timp functioneaza.
Eu dimineata o reduc cu 2-3 grade ca sa nu porneasca ziua.
Nu e nimeni acasa pana pe la ora 17.
Seara o pornesc.
Iarna trecuta cea mai mare factura a fost de 270 de lei. La apartament 2 camere, 50 mp.

| sierra1 a răspuns:

55mp - casă?
Sau e doar o cameră?
Câte ore pe zi (o să) pornești centrala (pe care, se pare că incă n-o ai)?

| relian a răspuns:

Nu sa consumi mare lucru, la ce spui tu ca ai avea acolo, ai putea sa folosesti si incalzire electric, deci o sa consumi foarte putin.
La ce temperaturi sunt acum in RO uneori nici no sa fie nevoie sa faci focu.