| serovi a întrebat:

Buna ziua am nevoie de ajutorul unui specialist, vreau sa-mi construiesc linga casa o pergola pe structura de lemn care sa-mi tina loc si de garaj.Sub aceasta pergola vreau sa torn o placa de beton de 7mx4, 3m dar nu stiu cat de groasa sa fie placa (cat sa o torn in pamant) si cu ce plasa sudata sa o armez(5, 6, 8,.). V-as ramane indatorat daca m-ati putea ajuta cu un raspuns

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Am uitat, betonul se toarna peste un strat de hartie kraft (hartie groasa ca si cea de saci).
Si la pavele trebuie facut un strat de fundare din nisip, dar nu trebuie decat vreo 5 cm, pamantul de desupt il compactezi bine, apoi pui nisipul si restul.

1 răspuns:
| Zenithf a răspuns:

Eu as zice ca mai bine sa pui pavele din acelea de beton. Pune pavele pe unde vor merge rotile numai, si in rest piatra sparta. Cred ca scapi si mai ieftin.
Daca totusi ramai la ideea cu betonul, trebuie un strat de fundatie de 30 cm balast si betonul trebuie sa aiba 10 cm. Armatura nu este necesara, doar daca nu vrei sa torni un strat mai subtire de beton, 6 cm, in cazul asta pune suprapuse doua plase de 6.
Totusi pavelele... daca faci cu pavele gandeste-te ca nici nu se aduna apa pe ele... thinking