| Catrice a întrebat:

Cam la cât ar ajunge construcția unei casute de 50-60pm²? Strict prețul materialelor și al muncitorilor. Chiar n-am nici o idee la ce preturi au ajuns materialele în România ținând cont de toate scumpirile actuale

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca sa faci o oarecare estimare, ai nevoie de parerea (ori chiar proiectul) unui arhitect, precum si preturile din zona. Ca in unele parti ai beton la 300 de lei/mc si zilieri la 200 de lei, in alte parti e de la 550 de lei mc si gasesti doar firme care vorbesc in zeci de mii de euro.

| dullcat a răspuns:

100 mii euro pe putin.

| doareu68 a răspuns (pentru dullcat):

Cu 100k, o faci de 120 m2!

| dullcat a răspuns (pentru doareu68):

Daca folosesti cele mai ieftine materiale, nu apelezi la un arhitect, plus diriginte de santier sau la o echipa specializata de constructori etc. atunci da.Dar pentru ce sa ridici o astfel de casa cand aceasta trebuie sa fie o investitie pe viata?

| doareu68 a răspuns (pentru dullcat):

In ziua de azi nu mai merge fara proiect, arhitect si diringe santier, care practic, nu face nimic.La preturile actuale, nu prea te mai incadrezi in 100k.Imi fac curaj singur, pentru la anul? cand incep o noua constructie!

| dullcat a răspuns (pentru doareu68):

Acesti oameni nu fac nimic? Cum spui tu.laughing Probabil cei ca tine merita sa colaboreze cu dorei, sa vezi apoi cum apreciezi oamenii care isi fac meseria cum trebuie, nu luata de pe Youtube, din Anglia, Grecia etc.

| relian a răspuns:

Nu ai idee ce preturi sunt la materiale? Dar internet ai? Cred ca ai, odata ce ai scris pe aici, asa ca cauta la magzinele astea mari care au materiale de constructii, gen Dedeman imediat si afli pretul la orice.

Pretul muncitorilor? Ala nu ai de unde sa stii, acei muncitori lucreaza pentru cineva, o firma ceva, asa ca aia iti vor spune pretul la lucrare, nu cit este platit un muncitor.

Asa sa coordonezi tu lucrarea, sa aduci tu cate un meserias si apoi sa il platesti, acolo te intelegi cu fiecare.
Cauti meserias la ce ai tu de facut, pentru ca o sa fie nevoie de diferiti meseriasi la o casa, asa contactezi 2-3 si vezi ce pret baga, apoi ai idee cit se ia pentru munca respectiva.

Cum am spus materialele, acolo nu-i problema, alegi ce doresti, vezi si pretul, faci calcul si alea is materialele.

Pretul la materiale difera foarte mult, fctie de ce materiale folosesti, pot fi ieftine daca alegi materiale ieftine, nu te gindi ca ieftin inseamna si prost, in RO lemnul este f ieftin laughing asa ca eu as opta sa fac o casa folosind cherestea si beton, doar atit.

Nu zidarie, nu meseriasi de astia care te storc de bani.Bine si la ce arat eu, nu gasesti pe mai nimeni sa se priceapa laughing desi nu trebuie sa fii deloc meserias, totusi lumea se uita ca la urs laughing trebuie doar sa stii sa bati cuie, sa tai scinduri, chestii d e genul asta.

Dar poti viziona pe Youtube de la A la Z cum se construieste o casa ce arat eu apoi tu stiind ce se face, pui pe altul sa execute, sub indrumarea ta laughing

Inainte faci pretu la toate materialele, vezi ce cifra iti da, apoi compari cu o firma locala cit tear taxa aia, dupa stii cu cine sa pornesti.
Casuta ce spui tu, eu singur fa absolut nici un ajutor o fac de la A la Z cu toate, absolut laughing si iese cel mai ieftin, dar si mai bun decat e piata.
Doar ca eu nu ma ocup cu asa ceva, dar pentru mine as face, nu as lasa orice tantalau sa imi faca buleala de casa laughing

Calitate, utilitate la maxim si economic.Trebuie doar sa vi vazut, sa ai idee, asa daca ai vazut si vezi doar ce se face in RO si UE alea nu-s ieftine deloc, is cele mai scumpe.

| Dismally a răspuns:

Pretul cred ca incepe de la 1.000 euro / m². In functie de materiale si de complexitate poate fi si dublu, sau mai mult.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dublu față acum 5 ani

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Metrul pătrat construit costă începând de la 500 de euro metrul pătrat și poate ajunge în funcție de finisaje la până 1000 de euro, așa că poți să faci un calcul, dar prețul final al casei depinde de multe variabile și este bine să ai mai multe rezerve financiare.