| Andrei1869 a întrebat:

Salut TPU, am 20 de ani și aș dori să mă mut într-o chirie.
Specific că locuiesc în Timișoara și stau cu părinții, plătesc 1000 de lei în casă lunar.
Nu am mai stat în chirie in Romania până acum, doar in Olanda cat timp am lucrat in străinătate 1 an.
Nu sunt exact familiar cu preturile actuale de aici ținând cont de faptul că m-am întors recent și de scumpirile din ultima vreme.
Credeți că se poate sa mă mut într-o chirie de 2 camere până în 250-300 de euro lunar ținând cont de faptul că voi sta cu un prieten și chiria + întreținerea se vor împărți la 2 persoane?
As dori sa mă mut in vară/toamnă.
Câștig 3200 de lei (bani in mână) lunar + 600 de lei bonuri și persoana care va sta cu mine 3000 de lei total cu bonuri.
Adaug in calcul faptul că până atunci când mă voi muta voi avea măcar 10.000 de lei (2000€) in plus ținuți deoparte.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai scris niste cifre realiste si corecte doar sa nu te astepti la cel mai modern apartament in 300euro

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că se poate.

Răspuns utilizator avertizat
| mi25 a răspuns:

Depinde unde. Sunt orase unde chiria este mai mare de 2 chiar 3 ori decat altele la conditii aproximativ egale.

| Andrei1869 explică (pentru mi25):

Am specificat că în Timișoara

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

In locul tau as lasa prieteniile si timpul irosit inutil si as merge inapoi in Olanda sau in alta tara ca sa fac bani si apoi sa-mi cumpar apartamentul / casa mea si apoi o masina.

| Alexhere4help a răspuns:

Da, cred ca ai putea sa faci asta, sau poti sa încerci si singur într-o garsonieră, eu am stat in buziașului si plăteam undeva la 1200 de lei chirie si cheltuieli, daca iti faci mâncare si nu cheltui aiurea cred ca o sa te descurci. Succes!