| Eugen a întrebat:

cand e bine sa castrezi un motan?

Răspuns Câştigător
| marilena a răspuns:

Draga Eugen,
Daca il intrebi pe motan, niciodata. Dar daca motanul capata apucaturi deranjante (isi marcheaza teritoriul si miroase in casa sau umbla toata ziua si mai ales toata noapea dupa pisici in calduri si uita sa mai vina pe acasa sau vine ranit in lupte cu alti motani sau traverseaza strada ca nebunul si risca sa il calce masinile), atunci se pare ca si-a cautat-o si mergi cu el la veterinar. E bine sa-ti faci o programare in prealabil si sa tii cont sa nu-i dai nimic de mancare inainte de operatie. In general, iti vei da seama cand trebuie castrat: cand incepe sa miroasa prin casa. Operatia nu e grea, isi revine repede. Tine seama insa ca dupa aceea va necesita mai multa atentie in ce priveste hrana, va trebui sa-i dai mancare cu PH control, pentru ca un motan castrat este predispus la diverse afectiuni ale cailor urinare.
Marilena
www.in-gura-presei-vizuale.blogspot.com

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte de primele calduri e momentul optim. Daca nu esti pe faza, castreaza-l imediat dupa, cand e mai potolit.

| io_ana a răspuns:

Cam la 6 luni sunt castrati motanii.

| Elenuta a răspuns:

Cel mai bine il castrezi dupa ce si-a incheiat procesul de crestere, fiindca hormonii sexuali il ajuta sa se dezvolte armonios.