| miha2010 a întrebat:

Cand este bine sa plantezi o floare? Eu am primit un ficus si as vrea sa ii schimb ghiveciul dar imi este frica sa nu ofileasca, are ghiveci foarte mic iar plantuta e destul de mare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

eu cred ca o floare este cbine sa o plante

6 răspunsuri:
carla
| carla a răspuns:

primavara...

mira
| mira a răspuns:

Un ficus in ghiveci se poate transfera oricand, avind insa grija sa nu-i ranesti radacinile.Cumpara un ghiveci mai mare, presara pe fundul lui nisip si pietris marunt, adauga o mana de pammant de flori. Ocupa-te in continuare de ficus:toarna in ghiveciul mic o cana de apa, asteapta sa se imbibe bine pamantul si rastoarna in palma continutul vasului prinzand intre degete tulpina plantei Ea va iesi cu pamant cu tot si cu radacinile intacte. O vei aseza in noul ghiveci si vei completa cu pamant de flori.Vei turna acum inca ocana de apa ca sa se aseze pamantul. Mira

| felician a răspuns:

Se poate pune cand vrei, atata timp cat are radacina. In cazul in care nu are, sa spunem ca ai taiat-o din ficusul respectiv cu foarfecele, o pui in apa cat de multa, sa ii acopere toata tulpina si putin din coditele frunzelor, si tot pui apa, sa completezi, pe masura ce scade, pana face radacini ce pot fi puse in ghiveci.
El o sa se prinda, daca ai cu radacina ar fi de preferat sa fie cu ceva pamant pe ea, sa nu fie scuturat de tot. Este bine sa fie si pamant din ghiveciul vechi si adaugi pana la acoperire, nu uita ca se intretin greu, trebuie timp acordat. Mai vorbim!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa floarea cateva luni in ghiveciul sau pana se aclimatizeaza cu locuinta nu schimba prea des amplasamentul si schimba ghiveciul cand radacinile au iesit prin gauri daca nu ti place culoarea celui pe care-l ai cumpara un ghiveci mai mare si pune-o cu totul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu l-am schimbat in alt ghiveci mai mare, nu este greu sa pui pamant sufcient, m-am murdarit pe degetelelaughing), dar arata super, se simte si el ok

| gmariana a răspuns:

Schimba ghiveciul fara nici o grija cat de repede.

http://poze-gradini.blogspot.com
http://amenajari-gradini.blogspot.com