| anonim_4396 a întrebat:

Cand un gard e deteriorat rau de tot, a cui responsabilitate e sa-l repare? Si daca il repara doar unul, cum il poate constrange pe celalalt sa contribuie financiar?

Răspuns Câştigător
| sufletel13 a răspuns:

Pai va adunati amandoi ca intre vecini si unteti tara la cale eventual platestel tu si i ceri bani in rate daca nare posibilitate faci un contract ceva la notar

4 răspunsuri:
| DenissaDeea a răspuns:

Problema e ca de obligat nu il poate obliga nimeni sa- si repare gardul ori cat ar fi de deteriorat atata timp cat este proprietatea lui cu acte, nu prea are cei face.
In mod normal proprietarul gardului cu acte trebuie sa si repare gardul... dar daca el nu vrea nu prea este cei face, poate nu are posibilitate de bani sa sil repare
In cazul in care gardul ingradeste doua curtii, exista posibilitatea construiri unui gard legal pe langa gardul deja existent si aveti tot dreptul daca va nemultumeste aspectul lui...in rest cu vorba buna se poate cadea la o intelegere de un comun acord sa participe financiar ambele parti la repararea gardului...

| mariavinereanu a răspuns:

Dupa cum stiu eu, regula de baza este:fiecare raspunde de partea dreapta a gardului.Deci cum intrii in curtea ta, oartea din stanga ta o repara vecinul din stanga iar partea din dreapta o repari tu!

| sufletel13 a răspuns:

Pai va adunati amandoi ca intre vecini si unteti tara la cale eventual platestel tu si i ceri bani in rate daca nare posibilitate faci un contract ceva la notar

April
| April a răspuns:

Inteleg problema ta intrucat si e am avut unele probleme cu vecinii. Dar noi am stabilit de la bun inceput:atata bucata de gard fac eu, atata tu, iar la intretinere fiecare se ingrijeste de partea lui.Normal ar fi, intr-advar daca tu ai reparat gardul si ai suportat toate cheltuielile sa contribuie si vecinul Insa daca el refuza, ar trebui sa apelezi la autoritati si ar fi o mare cheltuiala de timp si energie.Parerea mea e sa te consolezi cu faptul ca acum ai cel putin un lucru frumos facut de tine si gata. Dar procedezi cum vrei...