| Genel a întrebat:

Cand un gard e deteriorat rau de tot a cui responsabilitate e sa-l repare? Si daca il repara doar unul cum il poate constrange pe celalalt sa contribuie financiar?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Fiecare proprietate e imprejmuita de gard in patru parti. Partea de la fatada (iesirea spre drum), precum si partea din spate (fundul curtii), sunt intodeauna ale proprietarului imobilului. Gardurile laterale, dintre proprietati, sunt unul al proprietarului si unul al vecinului. Stabilirea acestui lucru a fost facuta inca de la construirea cladirii dintre cele doua proprietati. Daca gardul s-a deteriorat, fiecare isi repara partea sa de gard. Daca vecinul nu face acest lucru, este cazul de a-l actiona in judecata - pentru obligatia de a face, la Judecatoria din zona de domiciliul, cerand instantei sa-l oblige a face aceasta reparatie. Dvs. trebuie sa discutati anterior actionarii in judecata, problema respectiva cu vecinul Dvs., in prezenta a doi martori si in cazul in care acesta nu este de acord sa-si realizeze obligatiile, puteti sa feceti Dvs. lucrarea de raparatii in numele acestuia, iar la instanta sa cereti doar obligarea la plata contravalorii gardului, pe care trebuie s-o dovediti cu acte, precum si cu martori.

5 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Cine are mai multi bani are si interes sa fie imprejmuit, pentru a nu fi deranjat de hoti.
Cu cat are bani mai multi trebuie sa aiba si mai multe responsabilitati.Deci v-a trebui sa faca gardul pe cheltuiala proprie.

Bula
| Bula a răspuns:

E drept ca, gardul este proprietate comuna, daca merge exact pe linia de despartire.
Ca orice bun, si gardul trebuie reparat periodic.
Dar NICAIERI nu este reglementata natura, forma, inaltimea sau materialul gardului! Exact ca la case.
Nici macar obligatia de a avea gard nu exista!
Ca urmare, pe cine-l deranjeaza ca gardul este deteriorat, il repara. Cel putin pe partea pe care o vede.
Vecinul insa nu poate fi obligat sa contribuie la reparatie, tocmai din considerentele de mai sus.

| kh1ss a răspuns:

Depinde de vecin...depinde cum stai cu nervii si cu banii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este gard comun obligatia "morala " apartine celor doi. daca nu se ajunge la o intelegere din diferite motive, eu zic sa il repare cel care are posibilitati si interes in repararea gardului. este dificil un asemenea sfat pentru ca nu stim care sunt cauzele care il impiedica pe celalalt sa participe financiar la repararea gardului.(nu dispune de bani, relatii nu tocmai amicale si de ce?, nu este de gasit.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema gardului care desparte doua vecinatati, este reglementata prin codul civil. Acolo se specifica al cui este gardul, cum este voie de construit, toate detaliile.
asa ca nu se pune problema de cine are bani sau interes, exista legi clare. Consultati codul civil!