| ReddY25 a întrebat:

Care e cea mai eficienta drujba Stihl?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Cele mai bune is cele profesionale.Stihl si care mai fac scule genul asta, ma refer firme cunoscute, au pe categorii, au vreo 3 categorii sa le zic asa.
-Pt casa
-Pentru utilizare medie, ceva genul ai o ferma, ai o padurice, tai mai mult decat la o casa normala.
-Profesionale, pentru cei care folosesc acea scula zi de zi. Cei care se ocupa de spatii verzi, cei care lucra forestier.

Fctie de cit de des o folosesti si ce tai cu ea, cumperi mai iesftina sau mai scumpa, de calitate sau mai slab calitativ, de asemenea si ca marime si putere.
Una e sa tai scinduri, alta sa tai busteni.

La mine aici in state, cea mai ieftina scula Stihl profesionala pleaca de la 650$.
Asa bune mai is Echo, Husqvarna, astea is bune, dar mult mai ieftine ca Stihl, apoi alte branduri mai slabe calitativ. Ce am mai vazut Toro, pe la mine aici, is 3 firme care is folosite de astia cu spatii verzi, coase de alea cu fir, drujbe, masini de tuns iarba, Stihl, Echo si Toro, asta folosesc profesionistii de spatii verzi.

Echo e dupa Stihl, astea doua is cele mai bune firme la scule genul asta, vorbesc aici la nivel mondial si cele mai folosite.

Referitor la motofierastrau, asta Stihl, cele profesionale au carcasa din metal, ceva aliaj de aluminiu, is f bune, te tine si o viata.

Intra si tu pe www.stihl.com si acolo vezi la Chainsaw toate modelele lor, macar le vezi, de cumparat nu poti cumpara direct de la ei, or sa te directioneze spre tara ce o alegi si la reprezentante de unde poti cumpara.

Pfff ma uitai acu :)) prima profesionala MS 261C-M costa 720$ au marit banditii preturile :)) asta e cea mai ieftina, de aici in sus pleaca astea profesionale, ajung si la 1700 $ :))

Asta MS 261 ce am zis are bara de 16 inch, 50.2 cc motoru, aproximativ 4 HP putere.
E buna, e profesionala, functioneaza oriunde, are chestii controlate electronic, asa zice, functioneaza la orice altitudine, la temperaturi diferite fara problema, este performanta, nu stai tu sa faci reglaje manual.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Repet si eu. Drujba Stihl.
Poate fi cea mai eficienta si in functie de cat de bine se pricepe cel care o foloseste.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eficienta la ce?
Daca nu esti lucrator forestier, ia-ti o drujba no-name, si arunc-o atunci cand se strica. Are garantie 2 ani, te tine minim 4 ani fara investitii.
Eu am dat 400 de lei pe un Voinic, e cel putin puternic, iar la banii astia, nu-mi pasa de el.
La fel am facut si la capitolul motocoasa, am un "Micul fermier" de vreo 300 de lei, din 2017. Am bagat cel mai ieftin ulei, o forjez in fiecare vara, si pana acum am schimbat doar furtunase de benzina si discuri (pe banda, ca dau in pietre). Ca defectiune, are coarnele mai scurte, ca s-au rupt la prindere. Dar saracul motor inca merge perfect, in ciuda turatiilor la care l-am supus, avand un teren mare si dificil.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu am un STIHL MS 391 25 in. 64.1 cc.
Taie lemnele ca hârtia.

| TheGentleman a răspuns:

Încearcă Ruris. e românească, produse ok-ish, accesibil, dacă se strică nu-ți va părea rău

| trophin a răspuns:

Drujba stihl happy