| kalamari a întrebat:

Care e diferenta dintre gazon si iarba?

7 răspunsuri:
| 44-mytel a răspuns:

Iarba de gazon este constituita din insamintarea a speciei botanice Lolium perene, care are o crestere limitata (20-40 cm.), comparativ cu alte specii din familia Gramineae care cresc pe pejistile cultivate sau naturale si care pot sa ajunga la inltimea de 60-100 cm.

auran
| auran a răspuns:

Depinde de tipul de plante cultivate
iarba - plante pitice din fam Graminee cultivate pentru alimentatia animalelor cat si ca spatii verzi

gazon - http://www.univagro-iasi.ro/......_forme.pdf

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Gazonul este pe terenurile de sport, adica pe peluza, iar iarba este cea care creste pe camp si in paduri, laolalta cu alte ierburi.

| Sara a răspuns:

Gazonul cand il privesti in zare are mai multe noante. pe lungime. si creste mai mult pufos. iarba creste in lungime si firul mai subtire.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Am intrat in ceata dupa ce am citit intrebarea ta, dar am consultata dictionarele:
Gazonul - "se cultiva" si este iarba subtire, deasa, care se tunde de obicei scurt (peluza)
Iarba- Amestecul de plante ce cresc laolalta; poate fi utilizat pentru cresterea animalelor.

| selef a răspuns:

Masina de tuns iarba sau coasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gazonul este iarba care seamana, iar iarbaeste un amestec de plante.