| alexandrubt13 a întrebat:

Care e mai buna sau recomandata pentru exterior decorativa la sac sau la galeata, ma refer la rezistenta la factorii externi si care e cea mai recomandata oskar sau?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cea mai recomandata este tencuiala silicatică, care are cea mai buna permeabilitate la vapori si cea mai buna rezistență in timp, se vinde de obicei la găleată, iar ca marci sunt mai multe premium, greu de spus care e cea mai bună (Sto, Caparol, Baumit, Ceresit etc).
Daca bugetul este insa unul limitat, nu te gandi ca o tencuiala minerala la sac este o alegere foarte proasta, chiar daca are un cost de 10 ori mai mic. Pana la urma sunt inca multe case tencuite cu mortar facut la roaba...

| alexandrubt13 explică (pentru regis):

Da multumesc buget este dar o echipa mi-a recomandat la sac, impresia e ca se lucr mai usor dar pe mine ma intereseaza sa aiba o buna cum ziceti permeabilitate si m-am gandit la oskar sto sau caprol sau ce ati mai scris silicatica sau siliconica este cred ca aceeasi nu?

| regis a răspuns (pentru alexandrubt13):

Nu, nu e aceeași. Ca si ierarhie, cea mai buna e silicatica, apoi siliconica, apoi acrilica. Minerala, pe care o gasiti si la sac, este cea mai ieftina. Mi-e greu sa recomand o marca anume, cat fimp nu le-am testat personal. Dupa cum vezi mesterii recomanda ce se lucrează mai usor (desi mi se pare mai simplu la galeata, dar posibil nu au încercat), comerciantii ce vand ei mai bine, beneficiarii singura pe care au folosit-o vreodata. Eu la randul meu am folosit doar una, a costat o caruta de bani si dupa 15 ani se comporta la fel ca si a vecinului care a folosit-o pe cea mai ieftina.

| alv18 a răspuns (pentru regis):

Salut, te poti uita te rog la intrebarea pusa de mine pe profilul meu, multumesc

| relian a răspuns:

laughing asta da intrebare, tare de tot.Dar ca idee la ce anume faci referire? Ai spus de galeata, de factori externi, aia e ok, faci referire la vreme sau la ce anume?

| Leo_Leo_1979 a răspuns:

AeriaPlast cu Porus X, rezista foarte bine la intemperii si la zgariere. Pentru soclu recomand tencuiala decorativa MozaicPlast