| LittleDrop a întrebat:

Care este cauza faptului ca varul se "desprinde" de pe tavan? Se face ca o foita de tigara. e din cauza varului?

Multumesc. happy

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de cum a fost pus. Peretele trebuie sa treaca prin mai multe operatii pentru ca varul sa tina. In primul rind trebuie curatat de ce poate cadea, cu un spaclu. Apoi, trebuie spalat. Dupa aceea, trebuie amorsat. Si abia mai apoi se da cu var. Oricare renuntare la vreo operatie poate duce la cojirea varului, la caderea lui.
Daca se face ca o foita de tigara, varul e bun, inseamna ca s-a prins bine, problema cu siguranta e la cum a fost pregatit peretele pentru var.

| ktina a răspuns:

Ii veche incaperea, ii vechi varul de dedesubt, trebuie curatat tot ce cade, faci bine aburi in camera pentru a se tine urmatorul var si dupa aceea mai varuieasti odata
succes!

| 1n3x a răspuns:

Umiditate, uscaciune...depinde de mediu
poate varul e pus de foarte mult timp.

| Crysty1996 a răspuns:

sall cred ca tu ai varuit cu var din sac si de aia se desprinde cred ca ai pus apa rece pe el cand mai varuiesti sa pui apa fiarta pe var di dupa aia vopsesti imi dai funda ca nu prea am

| Ralucutza a răspuns:

Varul de calitate proasta, inundatie la etajul superior, umezeala, s.a

| davidov33 a răspuns:

E posibil s afie varul expirat, sau prea gros, sau nu am fost amorsat cum trebuie