| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce pot acoperi o gaura facuta in perete din cauza varului cazut? Varul de pe peretele fals a cazut si tot cade in continuare. ce pot face pentru a acoperi gaura? Pot folosi glet?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cade doar varul, sau cu tot cu glet? Am patit mai demult o faza de genul acesta din cauza unui glet de proasta calitate. Nu mi-a ajuns gletul cumparat initial si a trebuit sa mai iau doi saci; pe unde am dat cu gletul din acestia doi saci s-a cojit tot. In anul urmator am fost nevoit sa il dau jos si sa zugravesc din nou.
Sfatul meu este sa folositi in loc de glet pasta de imbinare pentru rigips. Se aplica putin mai greu, dar nu ai surprize dupa.

| fabiola a răspuns:

Poti folosi gled sau chit cutit!

| mioara a răspuns:

Cu putin glet da.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Depinde cat de mare este gaura. Poti sa o umpli cu ipsos, daca e ceva mai mare, in ipsos pui si bucatele de caramida sau BCU, iar finisajul il faci cu glet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca este exfoliat, trebuie determinata cauza (zona cu umezeala ridicata, strat-suport fara aderenta, perete prea flexibil). In acest caz, trebuie sa remediezi intai problema asta. Daca este doar o gaura locala, cu glet de ipsos sau pasta de rosturi pentru ghips-carton. E var sau vinarom?