| Sanziana88 a întrebat:

Care sunt cele mai bune seminte pentru cultivat? Intentioez sa aleg de aici: https://www.lencoplant.ro/seminte-legume

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Mai bune la ce te referi? Bune is toate, depinde ce legume iti plac tie.
Cumpara si mie castravetii aia la 55 de lei, pe aia ii vreau.Asta daca or fi ce arata in poza aia.
Cele mai bune seminte pentru cultivat, asta daca ne referim aici doara la seminte, is cele de buruieni laughing mai bune ca alea nu-s altele.Semintele de buruieni is originare din locu respectiv,acolo sau format in miii de ani sau sute de mii de ani, ori milioane altele.

Dar pe alea nu prea poti sa le maninci, asta daca intentionezi sa si maninci ceva.
In rest is bune toate, ce arati tu is seminte bune, noi, doar trebuie sa te si pricepi sa le cultivi.Asa singure cum am zis dara alea de buruieni sau salbatice nu le faci tu nimic.

| Sanziana88 explică (pentru relian):

Iti dai seama ca sunt la modul amator, cel putin momentan. Intentionez ca pentru la primavara sa cumpar cateva seminte de legume si sa le plantez in gradina din spatele casei, sper sa si iasa ceva. Multumesc de raspuns.

| relian a răspuns (pentru Sanziana88):

Cel mai indicat ar fi sa faci un acoperis, un solar inchis cel putin la partea de sus, asta daca vrei sa faci ceva mai bun si de mai lunga durata, ma refer sa creasca plantele alea mai bine si cat mai mult timp.
Daca cultivi aceleasi plante sub o folie si altele sub cerul liber, o sa observi ca cele de sub folie or sa fie mai aratoase si o sa le poti mentine un timp mai lung.
La modul amator, stiu ce voiai sa faci.Cauta o carte si mai citesti cate ceva, in special pentru boli si daunatori.