| anonim_4396 a întrebat:

Ce legume si ce fructe sunt bune pentru sanatate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Absolut toate! Consumate zilnic, in sortimentatie variata, dar nu in exces, si de preferat sa fie cat de proaspat recoltate si neprelucrate termic (negatite adica). Periodic poti face cate o cura alimentara cu una din ele, in functie de sezon (cura de cirese primavara, de struguri toamna, de varza dulce in orice sezon de ex). Sanatate maxima iti doresc!

| GogosikaInfuriata a răspuns:

In general toate fructele si legumele sunt bune pentru sanatate, cat mai diverse si fara exagerare (spre exemplu prea multe banane te pot constipa) consumate ca atare sau in compoturi, ajuta organismul sa lupte impotriva factorilor externi, racelii si gripei, impotriva bolilor de piele etc.

Iarna iti recomand cu caldura, miere de albine si cubulete de lamaie amestecate si sa consumi zilnic doua-trei linguri din acest amestec, pe langa faptul ca nu vei raci toata iarna, are si un gust minunat (dulce-acrisor).

Ca legume incearca morocovul 2/zi e suficient, ajuta pielea sa-si pastreze sanatatea si stralucirea naturala + ca nu vei avea probleme cu tenul si cu ochii happy

Kiwi de asemenea este o alegere f buna in anotimpul rece, continand multa vit. C

Vara consuma multa lubenita si pepene galben, te vor ajuta in lupta cu celulita (daca te confrunti)!

Mie imi plac rodiile f mult :X:X:X:X si strugurii

Ca legume nu ma prea omor laughing dar consum de 2-3 ori/saptamana morcovi si ardei grashee hee

Multa sanatate :*

| Dana a răspuns:

Toate! toate au vitamine! dar uite cele mai indicate:
a). legume:
-morcov
-ridichi
-ardei
-pastarnac
-conopida
-spanac
-...ect
b). fructe:
-banana
-marul
-gutuia
-pepene
-prune
-portocala
-lamaia
-grapefruit
-...etc
.
si multe altele dar cele de mai sus sunt cele mai bune! succes si sanatate!winking

| Paine2222 a răspuns:

Toatewinking

| Smurf a răspuns:

Tot ce e natural este bun.Nu cred ca este vreun fruct sau vreo leguma care sa nu fie bune pentru sanatate.