| vasilo a întrebat:

Care sunt pasii pe care trebui sa ii urmez daca vreau sa imi revaruiesc singur casa? Ce materiale trebuie sa folosesc?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E foarte important daca vrei sa o faci la interior sau la exterior, dupa cum este foarte importanta si starea actuala a peretilor. Presupun ca e vorba de interior.
Daca peretii au fost gletuiti si sunt in stare buna, este suficienta o amorsa (cu bidineaua) si unul/doua straturi de vopsea lavabila (cu trafaletul). Oricat de groasa ti se pare aceasta vopsea, recomandarea mea este sa nu o diluezi cu apa, mai ales la ultimul strat.
Daca peretii sunt crapati, cojiti sau cu igrasie, va trebui sa te ocupi intai de aceasta problema. Indepartezi tot stratul deteriorat, faci retusurile necesare (aceleasi materiale ca la tencuiala), apoi gletuiesti. Dupa uscarea gletului, acesta se slefuieste si se aplica amorsa si lavabilul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este vorba doar despre revaruit, e simplu. Iti trebuie vinarom, trafaleti (alegi tipul de trafalet in functie de textura pe care o doresti) si nu uita de folie pentru protejarea mobilei, ferestrelor, etc. Preferabil ar fi sa cureti peretii (daca a fost huma, trebuie spalati pana la tinci -o sa ai de munca serios happy, daca a fost var sau vinarom doar "o mana" cu apa si putin detergent, pentru degresare)