| TreiSurori a întrebat:

Cat costa intretinerea unei garsoniere pentru 2 persoane in Romania?
Ce este mai avantajos, mai ieftin: casa, apartament sau garsoniera?

13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Casa prezinta unele avantaje, printre ele faptul ca poti sa iesi ieftin cu incalzirea, fiindca nu vei depinde de gazul metan. Un avantaj destul de consistent este daca ai si un pic de gradina, astfel incat sa nu fii nevoita sa iei toate legumele si zarzavaturile din piata. Problema este ca pretul terenului este cu atat mai mare cu cat este mai aproape de oras, si ca nu iti gasesti de lucru decat la oras. Deci, va trebui sa faci un compromis intre cele doua, sa alegi sa-ti cumperi casa si teren la vreo 25-50 km de oras si sa trebuiasca sa faci naveta dimineata/seara, ceea ce mai adauga inca 2-3 ore la programul zilnic, plus costul cursei, sau sa cumperi teren aproape, dar la preturi de 5-10 ori mai mari.

| darrio2007 a răspuns:

Mai ieftin? Garsoniera.Depinde si de zona.

| KodrutZ a răspuns:

Nu vrei garsoniera, crede-ma. Tocmai prin natura lor, garsonierele sint de cele mai multe ori cu vecini de cea mai joasa speta, asa ca te poti trezi, in cel mai bun caz, fara apa/caldura din cauza datoriilor altora. Am stat doua ierni in frig, crede-ma ca nu vorbesc din stirile de la ora 5.
Pretul caselor este excelent in momentul de fata, cu maxim 20-25.000 EUR iei o casa locuibila la tara cu o bucata de pamint in jur de pe care poti sa iti asiguri existenta. Stau la bloc, la oras, nu am probleme majore cu banii (in sensul ca apucam sa mai punem deoparte macar un 500-1000 RON in fiecare luna si nu avem credite/datorii, dar sintem departe de ceea ce s-ar putea chema "clasa medie"), iar obiectivul pe termen cit mai scurt e sa ne luam o casa la tara si sa ne refugiem cit mai repede acolo. Nu e paranoia, e realism. Apocalipsa se apropie de orase, si nu in sensul biblic, ci intr-unul mult mai nasol.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Bineinteles ca e mai avantajos la casa, pentru ca in sistemul,, la comun,, platesti si servicii pe care nu le ai.Mai poti avea si o gradina, economisind ceva.

| Mihaela1964 a răspuns:

Intretinerea unei garsoniere variaza in functie de numarul de persoane care locuiesc in ea,sistemul de incalzire(individual,cu centrala proprie sau centralizat ), de cat de corect este administratorul.
E mai ieftin sa locuiesti la bloc,intretinerea unei case este costisitoare,pe langa incalzirea casei care costa mult mai mult comparativ cu un apartament,tot timpul se cer investiti bani in mici reparatii,amenajari, sau eventuale imbunatatiri.O casa cere sa-i aloci timp si munca destula; gradina nu se sapa nici ingrijeste singura, legumele de asemenea trebuiesc puse, sapate si udate, plivite de buruieni. Vorbesc din experienta, am locuit 10 ani la bloc, acum stau la casa-linistea, aerul curat, libertatea de a face ce vrei in curtea ta costa; fiecare are sistemul lui de apreciere daca merita sau nu.

| viotedy a răspuns:

Cel mai ieftin sa stai la garsoniera, spatiul mic se incalzeste repede. La toate sunt si avantaje si dezavantaje.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de locatie. Orice locuinta, este mai usor de intretinut din orice punct de vedere, daca are mai putine camere.

| tr3ig a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin "avantajos",

avantajul cel mai mare il are casa pentru ca de bine de rau ai si o bucatica de pamant unde poti sa iti pui ceva zarzavaturi, sa iti cresti un pui, un purcel sau o rata, si sa nu mai dai multi bani pe mancare, pentru ca in primul rand le ai in curte is in al doilea rand sunt cu adevarat naturale (chestia cu casa ma referam la o casa la tara), si intr-adevar nu se plateste lunar intretinere, se plateste un impozit pe am sau pe trimiestru cum este, care e posibil sa se plateasca si la bloc.

acum daca vrei o casa pentru tine, si familia ta am o casa langa mine cu 1 miliard de lei vechiwinking daca te intereseazawinking astept sa ma contacteziwinking

| Soowhaat01 a răspuns:

Salut!

Păi, cel mai avantajos este evident o garsonieră, pentru început. Costă cam în jur de 300-400 pe lună ( așa știam eu ). După, dacă ai mai mulți bani și nu ești mulțumită poți să ajungi la un apartament, până la o casă.

Sper că te-am ajutat.

Peace ^.^.

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Poate nu e cazul sa-mi bag eu nasul pe aici, dar am vazut ca unii spuneti ca e mai avantajos sa iti cumperi casa si sa traiesti la tara, eu zic ca nu e asa, si vorbesc din experienta parintilor mei, care au avut ocazia sa isi cumpere apartament, si au ales sa isi cumpere casa la tara, ca asa e mai ieftin si o sa o duca mai bine acolo ca nu mai da bani pe legume si mai stiu eu ce de la piata, si alte chestii din astea. Asta e adevarat, dar pentru toate chestiile astea rebuie sa muncesti mult mai mult, iar casa nu va avea conditiile unui apartament sau ale unei garsoniere, parintii mei imca nu au reusit sa incalzeasca toata casa, iar iarna stau inghesuiti intr-o camera mica, mama fiind nevoita sa inghete de frig cand gateste, sa sape in gradina ore intregi pentru cateva randuri de legume.
Iar acum partea a 2 a cu locul de munca, datorita programului multor locuri de munca, mama nici acum nu si-a gasit un job, pentru ca programul era prea lung, iar ea nu mai avea timp sa se ocupe si de casa, asa ca ciuciu job, lucreaza decat tata care din cauza ca face naveta nu prea are timp sa o ajute pe mama cu gospodaria.
In concluzie e naspa, ca sa zic asa. Din experienta parintilor mei am invatat ca nu imi va fi bine daca ma voi duce la tara cand o sa cresc, u voi ramane la oras, unde sunt si acum pentru ca eu locuiesc cu bunicii mei.
Tata a crescut tot la oras, deci cu atat mai greu ii e acum la atara, dupa ce a gustat din viata comoda de la oras...

Răspuns utilizator avertizat
| SinfulDesire a răspuns:

Casa e avantajoasa ca nu platesti intretinere lunara si salvezi o gramada pe intretinere. Dupa aia vine garsoniera ca ii mai mica si nu platesti mult si apartamentul e cel mai costisitor.

| romeliakiss99 a răspuns:

Mai ieftina e garsoniera dar depinde de zona