| Adella05 a întrebat:

Cat costa sa darami doi pereti din rigips?

2 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Demolatul nu este costisitor, dar colectarea deșeurilor te costă în plus, pentru că se aplică altfel de reguli.

Poți urmări clipul ăsta pentru sfaturi practice și îndrumări (în engleză): https://www.youtube.com/watch?v=_SNgBjdf8d0 - probabil ți-ar fi mai ușor dacă o faci împreună cu încă cineva.

Pentur deșeuri (din construcții și demolări) este nevoie să discuți cu societatea care se ocupă de colectarea lor la tine pe stradă/cartier (sau direct cu primăria). În funcție de cantitatea estimată de deșeuri, este posibil (dar opțional) să ai nevoie de închirierea unui container special (între 15 și 20 de lei pe zi), iar colectarea deșeurilor costă cca. 50 de lei pe metru cub.

Pentru a reduce costurile cu colectarea, te sfătuiesc să pui separat lemn, metal, rigips, carton etc. Cartonul, metalul, plasticul și sticla se pot colecta gratuit (la punctele de reciclare de prin zona ta), molozul, piatra și lemnul te costă.

Dacă ai 2 pereți care însumează 10mp probabil nu vei strânge mai mult de 1 metru cub de moloz. Deci ai putea să te încadrezi sub 100 de lei.

| darrio2007 a răspuns:

O poti face si tu.Dar ce pui in loc?