| sandrelu12 a întrebat:

Cat timp trebuie sa stea o grinda de 6 metri din fier beton la uscat?

Răspuns Câştigător
| Danielcristian a răspuns:

Grinzi, placi de beton minim 20zile pe urma decofrezi, iar in fiecare zi udat cu apa.

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

28 de zile pentru uscare. Asta inseamna exact 4 saptamini, in care betonul poate "lucra" incit sa ai surprize daca nu l-ai turnat cum trebuie. Dupa cele 4 saptamini, el e inca "crud", ii va mai trebui inca doi ani pina la uscarea definitiva. Si de aceea, daca ai ceva greu de construit pe el, ideal ar fi sa faci dupa 6 luni. Se poate si mai repede, insa asa vei face "ca la carte".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de temperatura si de compozitie.De la citeva zile la citeva saptamini.

| singuraticul21 a răspuns:

Are dreptate grinda de stejar dureaza pana la o luna dar un lucru sa ai grija daca vrei sa o usuci sa o pui sa steie in aier daca o pui pe pamant sau beton se va usca da nu o sa mai fie dreapta