| Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992 a întrebat:

Cam cate tone poate sustine un planseu de 5 pe 5 metri facut din fier beton?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu, nu sunt inginer constructor sa iti spun, ti am zis doar variabilele care intra in toata ecuatia. Stiu doar ca standardul pe la planseele blocurilor e de 120kg/cmc pentru un planseu bine facut

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vrei sa spui din beton armat. Un inginer constructor priceput, un arhitect, un proiectant sau un structurist iti poate aproxima, dar pentru are nevoie de mai multe informatii, detaliate si exacte.
Nu exista ceva mediu, betoanele sunt de diferite clase, armaturile de diferite grosimi si configuratii, practic nu se poate compara unul cu altul. Am vazut cu ochii mei doua plansee care nu au reusit sa isi sustina propria greutate, dupa cum sunt plansee pe care lucreaza fara probleme utilaje foarte grele, care in plus produc si vibratii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cate puncte de sustinere are, ce grosime are, cum sunt grizile facute samd

| Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992 explică (pentru suntserios):

Fara stalpi de sustinere, fara grinzi, doar planseu cu o grosime de 15 cm. As vrea doar ceva imformativ, nu exact.
.

| Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992 explică (pentru suntserios):

Crezi ca ar rezista daca as pune 5 tone pe el?

| suntserios a răspuns (pentru Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992):

Nu stiu, nu sunt inginer constructor sa iti spun, ti am zis doar variabilele care intra in toata ecuatia. Stiu doar ca standardul pe la planseele blocurilor e de 120kg/cmc pentru un planseu bine facut