| iuliangri226 a întrebat:

Câtă apă este într-un tub de fântână cu 1metru înălțime si 60cm lățime?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Bagi formula V=πr2h formula pentru cilindru, tu acolo aia ai un cilindru

V = volum
π =3.14
r2 = raza la patrat =30x30 din aia 60 cm= 900 cm cubi
h= inaltimea =100 cm din metru ala ce ai spus ca e latimea.Trebuie sa faci toate cifrele in aceeasi unitate de masura, ori cm ori metru, una din ele.

V = 3.14 x 900 x 100 = 282600 cm cubi.

1 cm cub = 1 mililitru
1 Litru = 1000 mililitri

Adica 282600 cm cubi = 282600 mililitri. Tai mia aia, adica 3 cifre de la urma si ramin 282.6 litri

Deci atitia litri ai acolo, la dimensiunile date de tine.

Cineva pe aici a spus citi litri sunt, a raspuns primul, asa ca dai funda laughing pana la urma nu cautai sa afli cum se calculeaza, ai vrut numa sa stii citi litri ai acolo.

| Frank51 a răspuns:

Păi faci baza ori înălțimea. Baza este pi r pătrat, deci 3.14*30^2, iar înălțimea fiind doar 1m rezultatul este 282l, dacă era 2m era 564l și tot așa.

Practic fiecare tub ține 282l, dacă ai 10 tuburi și ultimele 5 sunt pline, ai 1400l.