| anonim_4396 a întrebat:

Câţi metri pătraţi de lemne consumă o centrală. Am 8 camere + baia, în total 9 calorifere. Dau fundăă pentru cel mai complex răspuns!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Se calculeaza cat intra intr-un calorifer apa calda in litri +temperatura ei + temperatura camerei, acum calculam asa cate lemene sunt necesare inclaziri apei la o temperatura optima sa spunem 40 de grade si cum ai 9 calorifele intra ceva lemne mai ales ca apa trebuie inclazita non stop ea se raceste logic, sincer cred ca mult, cam 5 mp cub daca cumperi te tine o luna, poate doua conteaza si frigul de afara, daca miai da toate detalile am putea afla

2 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Metri cubi poate nu metri patrati. habar nu am happy

| LIN2010 a răspuns:

Depinde mult de tipul centralei,de putrea calorica a lemnelor,de umiditatea lemnelor, de temperatura exterioara, de gradul de izolare al casei, dar asa ''in general'' cam 2, 5 - 3 metri steri (lemnele de foc se comercializeaza in general in metru ster, mai rar in metru cub)de lemne uscate(de esenta tare : fag, carpen, salcam). Respecte