| nukeyly a întrebat:

Cati ML de beton poti taia cu un disc diamantatat segmentat de calitate de diam 125mm dar cu unu de 230mm? Aadancime taiere la ambele 2-3 cm.
ex: D 125x22. 3x13 mm

3 răspunsuri:
| Mihai0101 a răspuns:

Asta depinde si de calitatea betonului daca s-a folosit ciment mai mult sau mai putin.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Cu un disc diamantat segmentat de calitate cu diametrul de 125 mm, la o adâncime de tăiere de 2-3 cm, poți să tai beton pe o lungime de aproximativ 15 metri liniari.Cam atat rezista din ce am vazut pe net diamantele de pe disc acum cum ziceam depinde de duritatea betonului si sa nu prinzi armatura de fier ca atunci se uzeaza foarte repede.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Si inca ceva va face extrem de mult praf ti-ar fi buna si o masca de protectie.