| Rusupaul1991 a întrebat:

Cati volti au pompele care baga apa potabila in casa la oameni in Romania?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

230V cele monofazate, 400V cele trifazate (standard la nivel european).

| Rusupaul1991 explică (pentru regis):

Dar ma refer la pompele care baga apa in casa la noi, cati volti au pompele acelea?

| Rusupaul1991 explică (pentru regis):

Sunt doar pompe trifzate sau si monofazate si trifazate

| regis a răspuns (pentru Rusupaul1991):

Nu am de unde sa stiu ce pompe baga apa in casa la voi. Daca te referi la pompele companiei de apa potabila, fiind vorba de pompe industriale, acestea funcționează pe trifazat, deci 400V. Daca te referi la pompele pe care le gasesti in curtea fiecarui om, majoritatea vor fi monofazate, la 230V.

Bula
| Bula a răspuns:

380V, trifazat.
E standard industrial.

| relian a răspuns:

Pompele alea nu au nici un volt, o pompa nu are volti, motorul functioneaza cu curent electric, care invirte o pompa.

Acele motoare is trifazate, deci 380 V.

La orase, acolo unde sunt turnuri de apa, pompele baga apa in acel turn, de acolo gravitatia face toata treaba.Deci apa la case nu ajunge de la acele pompe ce intrebi tu.

Sa folosesti pompe, este mult mai greu si banui mai costisitor decat un turn de apa.
Pompele care baga apa in turn, baga liber, deci lucreaza mai lejer decat daca ar pompa ele la o anume presiune spre casele oamenilor.

Bine la sate, comune, apa asa ajunge la case, prin acele pompe.
Turnurile de apa is cea mai buna optiune pentru alimentarea cu apa a caselor.

La blocuri f inalte, in afara ca apa vine dintr-un turn, acolo la acel bloc exista pompe, care ridica apa la inaltimea aia a blocului, stiu si eu 50 metri 100 m etc.

Răspuns utilizator avertizat