| anonim_4396 a întrebat:

Ce ați alege dintre a cumpăra o casă în care te poți muta imediat sau a-ți construi propria casă? Ieși mai ieftin dacă o faci tu? Dar oare merită având în vedere investiția de timp și energie?

22 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Dacă e sa mi-o fac eu, da. Dacă e sa mi - o facă alții, valeleu!, știu cum lucrează unii "meseriași" și as prefera mai bine una la cheie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iesi mai ieftin sa o faci tu si stii ce ai făcut... Dar chinul, stresul, alegerile, birocratia nu merita din punctul meu de vedere.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de costuri si ce vreau de fapt sa am de la casa aia. De exemplu as prefera sa o fac eu cu o firma care stie ce face si sa imi fac in pod/mansarda un man cave izolat fonic de exterior, inclusiv pe verticala, cu linie separata de tensiune si curentul filtrat cum se cade pentru a imi face zona de auditie.

| Freya1 a răspuns:

Clar ca o casa gata e mai rentabil.Nu iti mai bati capul cu atat e lucrări, iar daca nu iti convine ceva tot poti sta in ea până sa iti renovezi.
Eu trebuie sa imi fac una pentru ca asa e situatia, dar mai bine mi-ar fi placut sa ma pot muta direct fara bătăi de cap.

| Wr3nch a răspuns:

O casa in care te poti muta imediat, fara discutie.

| Frank51 a răspuns:

A cumpăra.

| SilentRain a răspuns:

Prima varianta

| Dismally a răspuns:

O casa in care te poti muta probabil. Da, iesi mai ieftin daca o faci tu dar dureaza mult, o sa ai batai de cap cu toate problemele care apar in timpul construirii, in plus va trebui sa locuiesti undeva timp de un an sau cat dureaza proiectul si aici probabil vei cheltui bani pe chirie.

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Nu cred ca iesi neapărat mai ieftin daca acea casa are totusi câteva camere nu doar una si o baie.
Te costa terenul,te costa proiectul,actele,sa iti tragi utilitățile și daca cumva le ai le racordezi,pe urma fundatia,pereti,acoperisul,izolatiile ca sa nu mai vorbim de usi,geamuri,gresie,faianță, parchet, rigips, glet, centrala sau sobe, mobila... Ajungi la pretul uneia gata de nu il depășești, pentru ca plătești si muncitorii pe lângă materiale si pierzi si timp.

| Dismally a răspuns (pentru Freya1):

Iesi ceva mai ieftin dar bataile de cap nu stiu daca merita... Ai avantajul ca o poti face unde vrei si cum vrei tu happy

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Unde găsești teren si cat iti permite buzunarul laughing

| Dismally a răspuns (pentru Freya1):

Corect intai te uiti in buzunar si pe urma caut teren in zonele in care iti permiti big grin

| MihaelaDart a răspuns:

As prefera sa o cumpar de-a gata si sa aduc imbunatatiri daca necesita.

| romeo78 a răspuns:

Există case care se pot cumpăra gata construite, dar trebuie ținut cont de familie, dacă veți avea loc cu toții, dacă bucătăria, baia sunt suficient de spațioase. Dacă există locuri de depozitare.
Dar, poți construi o casă, nu este nevoie de o mare investiție, energie. Există societăți comerciale care oferă case care se pot ridica în maxim 1-2 luni.
Dar, dacă vreți complicații, o casă se poate construi și în ani.
Dar, cel mai costisitoare investiție la un teren gol, este aducerea utilităților datorită faptului că legea permite unui furnizor să vină "când vrea mușchii lui".
În rest, poate fi ușor.

| wildthing a răspuns:

Daca o cumperi, nu stii exact ce s-a bagat in ea, cum a fost facuta si poate nu sunt toate dataliile asa cum ti le-ai fi dorit, daca o faci tu e bataie de cap, pentru ca trebuie sa stai constant cu ochii pe meseriasi sa nu te fure sau sa nu faca treaba de mantuiala. Aproape ca nu exista caz cand ai de-a face cu meseriasi, in care sa nu ajungi sa te certi cu ei. Mi se pare complicat sa ridici tu casa, asa ca mai degraba as cumpara-o.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Depinde de gusturile fiecăruia. Însă dacă ai bani mai bine să îți construiești propria casă, chiar merită. Căci cei care aleg o casă în care se pot muta imediat eu garantez că la un moment dat vor găsii ceva ce nu o să mai fie pe placul lor și își vor dori să facă modificări care este posibil să nu le mai poată realiza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As alege o casa pe gustul meu in care sa ma pot muta imediat.

| Adrian5575 a răspuns:

As cumpara una. Nu am rabdare sa stau sa o fac de la zero. Plus ca in ziua de azi numai gasesti meseriasi seriosi, toti sunt pe graba si pe dat buleli.

| tonyc7 a răspuns:

Sigur ca merita, va fi o mare mandrie pentru tine pentru ca stii ca ai facut-o tu, cu puterile tale, iar asta iti va creste considerabil respectul din partea oamenilor.
Daca o iei de-a gata, dai doar banul dar stai in lucru facut de altul (sau in care a mai stat altul).

| SociopatuI a răspuns:

Depinde de oferta. Daca acea casa are toate utilitatile pe care le doresti la propia casa, atunci poate fi o oferta buna.

| ReZiSTorr a răspuns:

Eu as alege sa o construiesc dupa bunul meu plac, de la teren, plan si altele, pana la decoratiune.Intradevar costa timp, dar daca ai toti bani sa cumperi o casa, fara credit ai si bani sa o faci dupa bunul tau plac

| Smolbean a răspuns:

Dacă găsești o casa care sa îți placa foarte tare, cumpăra. Dar dacă vrei sa îți faci anumite lucruri în ea, și sa fie de anumit fel materialele, construiește-o tu. Banii și energia vin și pleacă. Contează rezultatul final. Ție sa îți placa. Dacă ar fi după mine, mi-aș construi eu una. Sunt mai pretențioasă la aspectele astea ^^