| anonim_4396 a întrebat:

Dacă ați avea 1 miliard de lei vechi, ce ati alege intre a va cumpăra un apartament într-un oraș precum Cluj sau București sau a va construi o super casa la tara?

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti se par bani multi? Esti naiv. Cu banii astia am vandut eu apartamentul cu doua camere acum 2 ani.

| johnnny123 a răspuns:

Un miliard de lei vechi inseamna cam 20 000 de euro. Ce apartament in Bucuresti sau in Cluj crezi ca-ti poti cumpara cu 20k? Cu atat mai putin sa-ti construiesti "o super casa".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-aș renova actuala casă. Mai util așa. tongue

| Eisenheim a răspuns:

La oraș sânt șanse, dar mici, și în orașe mici posibil sa găsești o garsonieră cu multe probleme. La țară ai putea găsi un teren sau o căsuță, dar într-un sat îndepărtat uitat de lume. Deci e posibil să îți iei o locuință cu suma respectivă, insa opțiunile sânt foarte puține happy

| Noname2128 a răspuns:

Acești bani nu va ajuta decât la cumpărarea unei garsoniere și poate nici a acesteia în Cluj sau București cu atât mai puțin construirea sau cumpărarea unei case la tara. Dacă vorbim de o suma tripla sau cel puțin suficientă cât sa îți cumperi un apartament este mai oportun pentru ca apartamentul îl poți închiria ușor pe când o casa la tara nici nu o vei putea închiria dar greu se va și cumpăra. Sper ca ți-am fost de folos.

| anonim_4396 explică (pentru Noname2128):

Cu banii ăștia îți faci ditamai vila la țară

| Noname2128 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred că tu nu cunoști valoarea banilor. Am cumpărat apartament cu 2 camere 2 miliarde nu cu 1 miliard și asta nu în Cluj sau București de reținut. Cu 1 miliard să-i pupi mâna celui care îți va vinde o garsoniera. Cât despre țară nici o șansă nu există, mai ales vilă de banii ăștia. Nu știi despre ce vorbești zău asa laughing)))

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ditamai vila compusa din doua camarute si o bucatarie. Cati ani ai, de gandesti asa?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Nu, vila cu etaj, living și 4 camere foarte mari, parchet, plasme peste tot, gresie, termopane si tot, cum și-a făcut o cunoștință. Bineînțeles, că avea teren. Cati ani ai de nu știi anumite lucruri dar îți impui părerea despre ele?

| anonim_4396 explică (pentru Noname2128):

Cred că a râs ăla de tine

| Noname2128 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred că râzi singur tu de tine. Încep sa te compătimesc. Sper să nu ai probleme mintale.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, deci cunostinta aia a ta a construit o casa la cheie cu 100 de euro/mp. Este cumva aceeasi cunostinta care a devenit manager la PricewaterhouseCoopers intr-un an?

Esti un pustiulica naiv care crede orice poveste i se spune.

Numai materialele de constructie pentru structura te costa peste 100 de euro/mp. Daca mai adaugi manopera, costul proiectului, costul conectarii la utilitati, costul instalatiilor sanitare, termice si electrice, costul suprafetelor vitrate, costul acoperisului, costul finisajelor si asa mai departe vei observa ca este aproape imposibil sa construiesti o casa la cheie cu mai putin de 400 de euro/mp.

Dar tu construieste-ti cu 100 de euro/mp si anunta-ne si pe noi cand e gata.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Nu e aceeași, dacă ești paralel nu mai comenta

| anonim_4396 explică (pentru Noname2128):

Și-a bătut joc rău de tine ca de ultimul fraier. Vai de capul tau de fătălău

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa spunem ca am nepoti de varsta ta.
Visezi, măi flăcăneață, cu ochii deschisi.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Singurul paralel de aici esti tu.

Daca s-ar putea construi case la cheie cu 100 de euro/mp, s-ar umple tara de conace cu zece camere construite la pretul unei garsoniere.

Dar discutia nu are niciun rost, pentru ca tu nu ai cumparat in viata ta nici macar un fier de calcat, cu atat mai putin sa construiesti o casa.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Când eu recomercializam tu nici pâine nu știai de unde sa iei

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce recomercializai, cariocile pe care ti le cumparau parintii?

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Da

| Noname2128 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești fraier rău, mai ai de supt țâță.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti amuzant.