| Adrianadiafg a întrebat:

Ce calorifer este mai bun cel din aluminiu sau cel din oțel?

5 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Cel de fonta se incalzeste mai greu se raceste mai greu.
Aluminiu se incalzeste usor se raceste usor.
Tot caldura aia o primesti in casa... ai pricepe asta daca nu chiuleai de la orele de fizica!

| Violleta2022 a răspuns:

Amandoua sunt la fel de bune!
Tu alegi ce-ti place si ce-ti convine, ca pret si design.
Fiecare din ele are avantaje si dezavantaje, cel din aluminiu se incalzeste foarte repede, dar se raceste la fel de repede.
Cel din fonta sau otel, se incalzeste greu, dar tine ceva mai mult caldura in el.

| sierra1 a răspuns:

Bun-rău cam tot pe acolo sunt dar cert cel din aluminiu e mai arătos (şi mai scump)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un calorifer bun este din fontă groasă, care păstrează căldura mai mult și o radiază apoi în cameră.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Fonta. Daca discutam de centrala, depinde de mai multi factori. Alea din tabla (otel) sunt cel mai ok ca si pret. Aluminiu sunt scumpe si se si deformeaza usor. Ca si eficienta, cel mai bine bagi in pardoseala.