| WinniePooh a întrebat:

Ce casa poti construi cu 1 milion de euro in Romania astazi? Am vazut o casa in Austria despre care se spunea ca valoreaza in jur de $1 milion si ma gandeam doar asa, oare cu aceiasi bani nu s-ar putea construi ceva si mai spectaculos la noi, cu preturile mai mici fata de vest adica? Mie mi-se pare ca un milion iti ajunge sa-ti faci un palat, dar habar n-am de preturi si de ce-nseamna sa construiesti de fapt.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In primul rand faci confuzie intre termeni. Costul si valoarea sunt doua notiuni total diferite, adesea fara legatura intre ele. Poti investi intr-o casa 2 milioane de euro, iar valoarea ei de piata sa fie 100.000. Un exemplu simplu ar fi palatele tiganesti construite in sate uitate de lume, unde valoarea unei case este mult sub pretul materialelor si al manoperei investite. Degeaba cheltui un milion intr-o astfel de casa, pentru ca nu se va gasi nici macar un cumparator dispus sa plateasca acesti bani, la pretul acesta avand varianta de a cumpara doua vile de lux in buricul targului.
Despre ce casa poti construi cu acesti bani in Romania sau oriunde in lume? O casa ca cu orice lucru decent iti poate trece prin cap.

| cristi202 a răspuns:

1 milion de euro! Si eu, care ziceam ca imi fac casuta visurilor, una din lemn, cu 5000 de euro!

| WinniePooh explică (pentru cristi202):

Sper ca nu m-ati intales gresit, e doar o intrebare; de-as avea eu si 5000 euro as fi om fericit happy

| cristi202 a răspuns (pentru WinniePooh):

Stai linistit, nu am inteles gresit, am inteles sensul intrebarii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O vila cu etaj, curte si utilata complet (nu lux) te ajunge camp 200.000 300.000$.

acum depinde si ce avea casa aia. poate sa investit in sistemul de incalzire (eco, geotermal etc), poate e facuta din materiale bio (ca sunt la moda), poate e utilata cu mobila de lux

| relian a răspuns:

Se poate construe o casa mult mai mare si frumoasa ca aia daca o faci tu, daca te pricepi tu sa cponstruiesti. Daca in schimb o face altu, o firma de constructii atunci manopera te ajunge mai mult decit te costa materialele. Apoi in Romania ai putea pentru ca legile nu sint atit de stricte cum sint in alte tari.De exemplu in Austria banui ca nu stiu sigur nu te apuci asa sa iti ridici o casa de capul tau.Ai nevoie de aprobari ca de altfel sin RO doar ca la noi se mai inched ochii.Plus de asta afara anumite lucrari trebuiesc facute doar de catre cine detine autorizatie sa faca acele lucrari.Deci nu oricine face partea electrica sau canalizari apa etc. Daca nu esti licentiate in asa ceva nu ai voie.Si cind se fac aceste lucrari vine un inspector de la primarie sa vada daca este bine facuta orice lucrare. Fara permisiunea aluia nu poti continua.Cam asa stau lucrurile prin alte tari.Si acesti oameni sau companii autorizate iti iau bani balamuc, pentru ca ei stiu cafara ei nu poti face acea lucrare.Este o minarii ce nai vazut, dar asta e legea asa ca la ei se cam respecta legile.In Romania te apuci sa copnstruiesti si fara autorizatie, lasa cai dau ceva aluia de la primarie si gata am rezolvat.Plus de asta am vazut cind au fost chemati cei de la primarie, nu sau uitat la nimic doar au mincat ceva si au zis cheamane cind este gata sa semnam de final.Cu 1 million de euro eu da as face palat asa cum ai spus.Dar asta ca ma pricep si la noi nu prea stai dupa nimeni sa te apuci de lucru.In rest material poti si tu sa faci calcule cam cit costa, in fctie de ce doresti sa folosesti, cit de mare sa fie casa si asa mai departe.Ba as putea sa fac si 2 case ca alea cun million.

| hummmer a răspuns:

Sunt conace cu sute de metri pătraţi construiţi, de vânzare în ţară la câteva sute de mii de euro. Tot aşa sunt apartamente în Bucureşti la peste un milion de euro.Fiecare cere cum crede, în funcţie de zonă/vecini/câţi pitici are pe creier.
Uită-te pe net, sunt vedete care vând casele lor cu zeci de milioane de dolari, doar fiindcă au stat ei acolo.
Şi acum ceva timp puteai cumpăra o insulă întreagă prin Grecia sau Cipru cu un mil de euro