Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce dimensiuni ar trebui sa aiba un garaj in care ai de gand sa pui 2 masini (una hatckback si una break sau suv) plus niste spatiu pentru scule (adica garajul sa serveasca si ca o debara de scule).

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Dimensiunile minime pentru un garaj de autoturism sunt 6 m / 3.5 m. Nu prea conteaza tipul masinii, pentru ca durata de folosinta a acesteia este mult mai mica decat a garajului.
Daca vrei sa ai un acces mai lejer la portbagaj si sa poti deschide usile la maxim, fara ca masina sa fie parcata perfect centrat, mai pune minim 0, 5 m in fiecare parte. Dupa ce ai calculat spatiul pentru o masina, inmulteste cu 2, iar apoi socoteste cat spatiu vrei sa rezervi rafturilor si altor obiecte pe care doresti sa le depozitezi acolo (bicilete, scule, unelte de gradina etc).

| andru10best a răspuns:

In medie o masina are 2.50 x 5.00 m, dar pentru ca masinile sunt cam mari si plus spatiu intre ele si spatiu pentru scule, atunci 8, 00 m x7, 00 m (garajul pe interior, NU exterior) ar trebui sa fie arhi-suficient. Succes

| andru10best a răspuns:

Si inaltimea de 2, 10 m.

| skama18 a răspuns:

5X8 ar fi suficientdaca ne gandim logic nici un suv nu depaseste 220cm latimeiar un hatckback nu are mai mult de 190cm deci spatul ar fi suficientdaca calculamdinstanta de 5m/masinape peretele spate poti face cateva rafturide 0. 50mpe care poti depozita scule destulesi borcane cu muraturibig grin plus un banc de lucru ca e destul spatiu

| RoXXXoR a răspuns:

Pai ar trebui sa fie de 7x7x4 cred si eu

| BlackWolff a răspuns:

Pai depinde cum vrei sa il faci, daca vrei masinile una langa cealalta sau sir indian(una in fata celeilalte)