| iepurasi a întrebat:

Ce fac daca am iepuri cu ulcior la ochi?

7 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Dar ce s-a intamplat? Au stat in curent? S-au sters la ochi cu labutele murdare? Am glumit...
Mergi la o farmacie veterinara, explica ce au iepurii si vei primi tratamentul necesar.
Aceasta boala poate fi la iepuri de la nastere, separa imediat bolnavii de cei sanatosi, hraneste-i pe cei bolnavi ultimii, nu-ti atinge ochii cu mainile, sa nu te molipsesti si tu si dupa ce ai terminat lucrul spala-te neaparat pe maini cu apa si sapun si lasa mainile sa se usuce liber, fara sa le stergi cu prosopul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gentocin oftalmic. Este pentru animale, eu am folosit la niste pisoi. ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am un

| Clever a răspuns:

Ii tratezi.mergi la o farmacie veterinara daca vrei o solutie eficientahappy

| Anna_3775 a răspuns:

Ii duci la veterinar, iar doctorul iti va spune ce sa le iei de la farmacie.happy

| Lohmann a răspuns:

Este aproape sigur mixomatoza, o infectie virala care se transmite prin intepatura insectelor. Stai linistit, nu se transmite la om! Cauta in regiunea genitala si anala(la cur)! Ar trebui sa gasesti si acolo umflaturi care sa confirme diagnosticul. Vaccineaza tot efectivul de urgernta! Nu exista tratament eficace. Animalele mor in general la 8-10 zile de la debutul bolii. Daca ai posibilitate, adu un veterinar sa-i vada. Sper sa ii poti salva pe cei neinfectati, daca se dovedeste a fi mixomatoza!