| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna inmultire prin  marcotaj?

2 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

Marcotajul este similar cu inmultirea prin butasi. Diferenta este ca la marcotaj, ramura se ingroapa mai intai (ingenunchiere) si se taie dupa ce prinde radacini. La butasi este invers - intai se taie si apoi se pune in apa sau pamant, depinde de planta. Marcotajul este mai sigur decat butasirea.

| dalea a răspuns:

Este o metoda de inmultire a vitei de vie care are avantajul ca planta obtinuta va intra mai repede pe rod.