| Henrypericolpublic a întrebat:

Ce materiale recomandați pentru construirea pereților unei case?

Parchet de lemn sau de plastic și care sunt avantajele fiecăruia?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru pereți, fara ezitare BCA. La parchet, evident e de preferat lemnul, singurele avantaje al plasticului sunt pretul si compatibilitatea cu încălzirea in pardoseală.

Bula
| Bula a răspuns:

Caramida sau lemn.
Parchet tot din lemn.
Fara geamuri termopane, doar cu toc si rame de lemn.

| romeo78 a răspuns:

Email: fabricadecaseverzi@gmail.com
Tel. : 0758503777

Sediul social: Str. Ciresilor, Nr. 49, Cluj-Napoca, Jud. Cluj.
Cod Unic de Inregistrare: RO 31658066
Nr. ordine in registrul comertului: J12/1622/2013

Punct lucru: Str. Valea Garbaului, Nr. 125, Cluj-Napoca, Jud. Cluj

Punct lucru: Str. Romana, Nr. 5-7, Gherla, Jud. Cluj
O firmă care realizează "case verzi".
Pereții casei, casa ca atare poate fi construită din diverse materiale de construcții.
Exemplu: exterior cărămidă, stâlpi de rezistență, de legături.
Interior se poate face modular. Adică, grinzi și stâlpi de rezistență, dar pereții din BCA, sau rigips pentru anumite camere. În așa fel încât, în timp, să se poată modifica o cameră, utilitatea, suprafața sa. De asemenea, ce v-am trimis, "case verzi". Ce am trimis e un exemplu. Poate fi și casă de "paiantă", cu structura de rezistență din lemn.
În prezent, doar bugetul mai reprezintă limita privind construcția unei case.

| Panamax a răspuns:

Plasticul are avantajul ca arde mai repede si elimina gaze toxice.