| MissAvocado a întrebat:

Ce pamant prefera cactusii?

Răspuns Câştigător
| MihaLoveYou a răspuns:

Pamantul uscat, ei nu trebuie udati, fiindca vinj de la desert.http://www.plantesiflori.go.ro/s_cactusi.html Aici gasesti tot ce iti trebuie despre cactusi.

8 răspunsuri:
| dana1986 a răspuns:

Pamantul nisipos

| simonapopovici a răspuns:

Cactusii prefera pamantul nisipos. Pe fundul vasului, pentru un drenaj bun se pun pietricele, peste care se va pune un pamant de gradina amestecat cu nisip si chiar cateva bucati de caramida bine faramata (caramida faramata contribuie la mentinerea umiditatii solului).
In perioada octombrie-februarie cactusii nu trebuie udati, pentru ca acestia hiberneaza, strangandu-si capilarele. Daca ar fi udati in perioada de hibernare, capilarele s-ar putea sparge si ar putea aparea fenomenul de putrezire a cactusilor. unii cactusi, in perioada de hibernare se por zbarci. Acestia pot fi stropiti din cand in cand cu apa. Peste iarna cactusii se tin la temperaturi de 5-10 grade, la lumina.Primavara, trezirea cactusilor se face prin stropirea acestora cu apa (pulverizare) timp de cateva zile, inainte de prima udare. In sezonul calduros, acestia pot fi udati chiar si o data la doua saptamani. Daca vara ii vei plasa spre sud, in plin soare, acestia vor inflori.

| maya_7683 a răspuns:

Pamintul uscat, gasesti in magazinele cu specific pamint special pentru cactusi

| Maria_3931 a răspuns:

Cactusi prefera pamantul nisipos xoxo A

| razadeluna a răspuns:

Uscat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pamantul fagaduintei, visul american.

| moonY a răspuns:

pamant romanesc

| MissAvocado explică:

Ms de raspunsuri :*:*