| CARMENCITA a întrebat:

Ce plante pot ramane peste iarna in gradina? As dori si un site va rog unde sa citesc.Stiu ca trandafirii pot ramane peste iarna afara, dar care sunt restul plantelor?

7 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Cactusul,plantele perene.

| caramela a răspuns (pentru a1doru):

Cactusul poate ramane iarna afara?:o, eu am avut pe hol un cactus si a degerat, dar in gradina...

| a1doru a răspuns (pentru caramela):

Eu tin cactusii afara de peste 20 de ani si nu am avut niciodata probleme.din contra, imi infloresc si de cate 2-3 ori vara.probabil ca depinde de specia de cactus pe care o ai.

| caramela a răspuns (pentru a1doru):

Da ce fel de cactus ai bre de nu are probleme cu geru?tongue

| a1doru a răspuns (pentru caramela):

Uite aici cateva specii care tin si la -15grade:agave,echinocereus,escobaria,yucca,opuntia.eu am oroya peruviana pentru ca e cel mai usor de inmultit si ingrijit.in plus, in zona in care locuiesc, foarte rar coboara temperatura la -8,-12 grade.

| caramela a răspuns (pentru a1doru):

Uite ca mai invata fata cate cevatongue...multumesc pentru instiintarewinking