supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Ce plăntuțe creșteți? love struck Mai ales de interior. Vreau idei.

10 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Am multe. Un portocal, doi lămâi, doi trandafiri japonezi (roșu și galben), un anthurium (cală roșie), am si crinul păcii (cale albe), o azalee, o gardenie, o kalanchoe, câțiva cactuși pitici cu flori ciclamen si rosii, am flori de piatră in toate nuanțele etc
Am o multime, dar nu le știu tuturor denumirea.
Oh, si ador să sădesc anual, in ghivece, ardei chilli (pitic) si inca un soi deosebit, numit "NuMex Twilight" (ardei pitici in mai multe culori).

| Brizbriz a răspuns:

Https://secretgarden.ro/......us-flytrap
o dinasta pe fereastra si... bun venit mustelorhee hee

| RxTx a răspuns:

Ăia care cresc "Bob Marley " nu au curaj să îți spună laughing
Ceilalți le prășesc în jocuri virtuale pe Facebook...

| RxTx a răspuns:

Uite eu am strâns sâmburi de caise piersici
Am pus de probă niște usturoi in pământ și a încolțit chiar a crescut
Am mai cumpărat o punguliță mică de arbagic si am pus si a iesit ceapă verde.
Am dat ca prostul 900 lei pe pliculețele de seminte de la Mat-House si de la Dedeman
Am muncit o grămadă am plantat tot
Nu exista ceva sa fi avut chiar si aia de la Kaufland la seminte si eu sa nu fi cumpărat

Le-am pus in altă locație pe lângă Crevedia si poate ca omul care m-a lasat sa le plantez acolo era un om hain rau dușmănos

Că nu a nimic nimic nimic dintr-o curte lunga de 60m si lată de 30m

Dar acum anul acesta o să plantez pe pământul meu proprietate personală
Incerc pe o suprafață mai mică gen 10m x 5m

O să pun sâmburi de caise
O să pun și caise întregi
O sa pun si vișine întregi o sa pun si sâmburi de cireșe negre o sa pun si cireșe negre întregi
Mă gândesc că cel mai bun nutrient pentru sol este chiar fructul respectiv pentru acel sâmbure
Ma gandesc ca prin putrezirea exact a fructului respectiv el va depune exact in locul respectiv substanțele chimice necesare pentru ca viitorul copac sa creasca.

Am o punga mare cu nuci
As vrea sa fac rost de niste conuri de brad
O sa pun si nectarine
Cireșe negre le pun integi
Incerc si eu le pun etichete
Pun sâmburi de corcodușe
Agude
Căpșuni

Chiar dacă o să iasă îngrămădire
Barimi să văd că incep să crească
Asta sa ini dovedească că acel pământ este bun
Oricum daca mi-sau prins 8 pomi din 10
Si ceapa su usturoiul au iesit in proporție de 100%

Dacă dă dumnezeu să crească prea dese
Atunci le mai răresc eu
Am de gând sa pun si pepeni galbeni
Am de gând să pun și PIPER ROȘU
Si lămâii să văd eu că încolțesc

| blackann a răspuns:

Nu cresc, abia ma tin pe mine in viata.

| Ka0ru a răspuns:

Fasole! Pun pastaile la congelator, arata tare dragut si ca planta decorativa. Am si o feriga intr-un ghiveci cu muschi, are un vibe tare placut. Alta idee ar fi menta pusa intr-o jardiniera mare, ca bonus poti face si ceai din ea dupa ce o pui la uscat si nu e prea pretentioasa.

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Suculente: sunt înrudite cu cactușii, necesita minimul de îngrijire și sa stea la soare direct sau lumina puternica indirecta (adică bate soarele pe ele dar le duci mai în spate de geam, nu direct în geam). Le ud o data pe luna, sau când se zbarcesc ca stafidele, asta e semn ca sunt deshidratate. După își revin imediat. Le comand de pe "succulent garden", site romanesc.

Orhidee: sunt mai greu de îngrijit, depinde foarte mult de speciile alese, phanaleopsis sunt cele clasice pentru ca sunt cel mai ușor de îngrijit. Le iau din magazine (auchan, dedeman); dacă sunt prea scumpe aștept sa le reducă, de la 80 de lei ajung la 5 lei (nu mai au flori dar aia cresc, oricum infloresc foarte des). Pentru orhidee mai "fancy", "rare", cum vrei sa le numești, comand de pe "floraria secret garden".

| IrinaMihaela15 a răspuns (pentru IrinaMihaela15):

Și plante carnivore: soare direct sau puternic, udate des dar sa nu balteasca pământul, sa rămână umed. Atunci când le cumpărați nu le schimbați pământul imediat, sunt stresate la schimbările de mediu și or sa moara. Se schimba pământul pa un an de când l-ați cumpărat, folosiți turba, nu pământ normal întrucât pământul normal are fertilizant și le arde rădăcinile. Nu le hrăniți cu muste/alte insecte, și le prind singure. Și dacă nu prind deloc, nu or sa moara de foame, pentru ca le udați. La Venus flytrap, un cap după ce mănâncă de mai multe ori se înnegrește și moare, tocmai de aceea trebuie sa stea nemâncate ca să reziste cât mai mult timp. E la fel și la celelalte specii de plante carnivore.

| Secretgirl7890 a răspuns:

Ciuperci halucinogene.

| ionutzratza a răspuns:

Plantă de diabet