| cristinuta01 a întrebat:

Vreau si eu idei de vopsele de interior, cum sa-mi fac camera. funda

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Acum ce are?
Humă, vinarom, var, altă culoare sintetică pe bază de polimeri, tapet lipit pe perete, ciment, placaj de faianță-gresie, etc.
Ce tip de glet are acum : cu var, cu ipsos /ghips, ciment, etc?
Culorile calde: galben închis, Orange, vermillon, roșu, eventual violet de cobalt deschis, și verde praz,--verde veroneze-- ocru auriu închis, castaniu, sunt culori ce predispun spre activism, dar privite prea mult timp, sunt obositoare, și produc o stare de nervozitate.
Culorile reci sunt mai odihnitoare : griuri reci, verde, ocru verde, verde de crom, verde smarald, ice bue, albastru, albastru ultramarin, violet de cobalt închis, alb.
Un tavan deschis dă impresia de cameră mai mare. Un tavan de culoare închisă, te face să crezi, că este o cameră joasă.
Culorile reci sunt mai odihnitoare dar și deprimante.
Trebuie realizat un echilibru cromatic, care ține cont de destinația camerei, de culorile și tipul mobilierului, de culoarea covoarelor și a tapiserie, al mochetei -dacă are mochetă -, și de tipul și cromatica celorlalte obiecte din cameră, inclusiv de modul și sursele de iluminat.
Este foarte mult de explicat.
Citește și tu de pe net, despre așa ceva.

| Manuela18 a răspuns:

Nici eu nu eram hotarata si am ales sa imi fac camera in toate culorile mele preferate..galben,albastru si portocaliuwinking

| constructii24 a răspuns (pentru Manuela18):

Foarte frumoase culori mai ales ca sunt culori calde! Succes!

| xMeAndMySelfx a răspuns:

Niste culori deschise ca de ex: verde deschis galben verde pal... asa e vopsita camera meabig grin

| Krystina0xd a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_culori Aici ai toate nuantele de culori si poti alege pe care doresti;)

| MariCarmen a răspuns:

Buna...care sunt culorile tare preferate?
Poti fce o combinatie de culori... poti cauta pe google,, camere vopsite"si vei gasi...

| croitorudianaionela a răspuns (pentru MariCarmen):

Ce zici de portocaliu e o culoare frumoasa. Sper ca te-am ajutat FUNDA.

| constructii24 a răspuns:

...daca va ganditi sa reamenajati locuinta si nu va puteti hotara ce fel de culori sa folositi, gasiti aici o sursa de inspiratie! http://nowsourcing.com/......inter.html