| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac sa inmultesc trandafirii?

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, foarte simplu: Cand cureti trandafirii, din lastarele care le arunci, taie lastare noi de circa 30 de centimetri, si pui in pamant infingand in pamant, facand locuri anumea unde vrei sa le pui, peste care de torni apa in pamant, si peste ele pui jumatati de sticle taiate cu tot cu capac. Peste sticla, traci pamant mult in jurul sticlei. Toate astea se fac toamna in luna lui Octombrie, pana sa fina inghetul cu 2-3 saptamani inainte. Primavara ca pe timpul acesta, le scoti capecele la sticle si le uzi zilnic. Cand vine caldura prin luna lui Mai sau jumatatea lunii lui Aprilie, scoti sticlele afara, aici depinde cat de cald este. Eu asa am inmultit trandafirii mei, si iarna nu-i mai invelesc cu nimic, si-i am an de an. Succes!

| Maioru a răspuns:

Se taie din tulpina trandafirului si se ingroapa in pamant.Se taie fundul de la pet si se acopera trandafirii saditi, se uda si se scoate pet-ul cand face frunzulite trandafirul.