| AlexDorinel a întrebat:

Ce temperaturi trebuie sa setez la centrala termica? Eu am 55 pentru calorifere și 45 pentru robinet.

P.S: Am o centrala Viessmann de vreo 4 ani.

19 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Temperatura optima este cea minimă care iti asigura temperatura setata in casă. Cu cat temperatura apei este mai mica, cu atat mai multa caldura se recupereaza din condensare. In plus, temperatura redusa reduce drastic depunerile de calcar.

Răspuns utilizator avertizat
| regis a răspuns (pentru AlexDorinel):

A mea e la 38, dar am supradimensionat caloriferele, tocmai pentru asta. Incearca si tu pe 38, daca temperatura in camera scade sub cea setata, pune 40, daca tot scade, 42... Si tot asa, pana gasesti minimul la care face față. Cand vine gerul, mai cresti cateva grade, sa compensezi. Cand trece, gerul, reduci din nou.

| darrio2007 a răspuns:

55 grade este prea mica pentru calorifere. De obicei se seteaza la 65-70 de grade. Cu 55 se incalzesc mai greu camerele iar centrala va merge mai mult, pana ajunge la temperatura de pe termostat. La robinet e bine.

| sierra1 a răspuns:

E foarte bine cum ai!

| relian a răspuns:

Uite aici stinge centrala si cumpara hanoracu asta, ori ce vrei tu de aici laughing

https://pilstore.co

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu te da afara, n-are de ce.Numa ce am vazut si eu, aparu pe pagina de Facebook, cred ca o sa iau una, dar nu rosie, una asa mai Navy Veteran Hoodie cea crem cu vulturu pe mijloc, frumoasa happy

| gabicoo a răspuns:

Tot Viessmann am și eu! Cu condensație! Montată în 2017!
Pentru calorifere 55°C, în perioada asta, e bine! Când temperatura exterioara este sub -10°C timp de mai multe zile o poți fixa pe 60°C.
Apa caldă o am fixată de la început pe 40°C.

| svenhassel13 a răspuns:

Pai e bine cum e, depinde de preferințele tale acum

Răspuns utilizator avertizat
| svenhassel13 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu exista temperaturi optime, exista prea cald sau prea frig. Depinde ce-ți place, nu se va strica centrala daca o ți mai jos sau mai sus.

| relian a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tot batut in cao ai ramas se pare laughing Ma da tu la orice trebuie sa spui ceva tampit?
Nu ai preferinte, vrei temperaturile optime laughing tu te auzi ce spui?
Ce temperaturi optime vrei? Temperatura optima e aia la care te simti tu confortabil.
Sau daca vrei temperatura la care organismul functioneaza cel mai bine, atunci este aia de 18 grade, dar 18 grade in aer, dar te asigur ca o sa simti ca iti este frig.

Deci ce temperaturi optime visezi?laughing Vrei ceva, dar habar nu ai ce vrei laughing
Deci cum te simti tu mai bine, asa pui temperartura.Sunt unia ce le place f cald, vor sa stea la 25-30 grade.Am vazut altii vor rece, sub 18 grade,eu tremur numa cand ma uit la ei,doara in tricou si pantalon scurt iarna, ori pe vremea asta.
Ala acasa asa sta zici ca sta in frigider, am intrat in destule case.

Daca nu ai preferinte, atunci inchide de tot, cel putin faci economie la energie laughing
Invatte omule sa si mai gandesti, parca ai fi un robot pe bune.

| Decebal91i a răspuns (pentru AlexDorinel):

Consider ca e bine. Eu la centrala nu am asa sa setez eu ( am centrala oarecum automata si isi seteaza singura in functie de temperstura ambientala iar la robinet urca progresiv depinde cat de mult lasi pornit). Atata la termostat am setat sa fie temperatura optima in camera de 21°C

| Decebal91i a răspuns (pentru Decebal91i):

Eu am western quassar centrala dar la fel consider ca iti setezi cum consideri tu. Nu sunt eu in masura sa te invat cat sa iti setezi. Poate iti place mai racoare poate vrei sa simti ca e cald.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Decebal91i):

laughing pai aia este setare, setezi termostatu la cate grade vrei, centrala va functiona cum ii cere termostatu.

| Anonimboy17year a răspuns:

Si la mine e tot in jur de 55, se duce spre 65/70 când e frig, cu cât e mai mare temperatura la calorifere se încălzesc mai repede.

| Robert265 a răspuns:

E bine asa