| anonim_4396 a întrebat:

Ce tip de locuinta v-ar placea mai mult daca ati fi o familie cu copii mici?
A. Casa cu curte la periferia orasului sau in afara sa, dar mai departata de locul de munca.
B. Apartament la bloc, dar mai apropiat de locul de munca si parc.

(Pe langa optiunea de mai sus, puteti mentiona si o optiune ideala.)

La ce ma gandesc e:
1. Placerea si bucuria copiilor de a avea permanent acces la curte si a se juca in voie in aer liber, precum si
2. Cat timp le mai ramane parintilor sa petreaca impreuna cu copiii, luand in calcul naveta si culcarea devreme a copiilor mici.

Răspuns Câştigător
| viperra a răspuns:

O intrebare foarte buna.Totusi,eu as zice B.E mai ok un loc de munca apropiat decat sa te plimbi toata ziua cu masina si sa poluezi peste tot.Copiii au un parc, numai bine, daca stau la bloc isi fac si prieteni buni. Daca au nevoie de ceva, bat in perete si gata! Succes! happy

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

C. Casa la tara, si il dai draq de oras.
Daca nu, B, fara masina. Daca am masina imi vind masina si inchiriez locul de parcare aferent apartamentului cuiva. Asta presupunind ca iau intr-un complex nou unde primesti si loc de parcare, nu intr-un bloc comunist.

| OanaDs a răspuns:

A clar! ce e mai frumos decat o casuta frumoasa la marginea orasului... unde iti poti bea dimineata cafeaua in curte (nu la balcon) ...plus ca e mai linistit! parerea mea!

| CuriousStuff a răspuns:

Casa la periferie, categoric. Avantajele sunt nenumarate. O casa chiar si in afara orasului suna mai bine decat un apartament, chiar daca trebuie facuta putina naveta.

| BonJovi62 a răspuns:

Eu as alege A

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Casa cu gradina in spate si curte in fata.

| Staind a răspuns:

Ideal ar fi un apartament mare in oras si o casa pentru vacante.

| VladuCristianCo a răspuns:

A. Casa. Copii au nevoie de aier mai curat si ne siguranta in prim-ul rand. Tu te ghinui cum poti sa ajungi la munca dar bucuros ca copii vor fi bine acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La ce ma gandesc e:
1. Placerea si bucuria copiilor de a avea permanent acces la curte si a se juca in voie in aer liber, precum si
2. Cat timp le mai ramane parintilor sa petreaca impreuna cu copiii, luand in calcul naveta si culcarea devreme a copiilor mici.

| danutz2006 a răspuns (pentru VladuCristianCo):

Copiii respira aer dar restul... cresa, gradinita, scoala, meditatii, engleza, balet, inot si multe si mai cate... le poti face la periferie? Ai cu cine sa ii trimiti cel putin de 2 ori pe zi in oras unde au aceste activitati? Are cine sa ii ia de la aceste activitati sau de la gradinita /scoala daca li s-a facut rau si sa ii duca la dracu in praznic in afara orasului unde este aer curat? In filme e frumos, dar cand pui in practica ai dat de dracu. Ori stai in oras si supravietuiesti ori stai in afara orasului dar ai in permanenta un om ( bunic/angajat) care sta dupa fundul copiilor.

| BeautifulSunflower a răspuns:

Eu sunt inca copil (clasa a 8 a ) si stau la casa. Singurele avantaje care le vad la varsta asta sunt animalele de companie care le pot intretine la curte si cateodata daca vreau, pot sa stau in curte, dar asta e faza, toata lumea se gandeste ca la casa copiii stau afara, bla bla bla, dar rareori gasesti copii care sa stea in curte deoarece sa stai singur, te plictisesti, ai nevoie de socializare, si de aceea aleg internetul. Pe strada nu am foarte multi copii, si care sunt, sunt varste diferite, interese diferite. Nu am cu cine sa ma joc cum ar veni, cum ar trebui. Ca si copil nu faci treburi in curte ca sa stai si iti spun ca altfel daca ma obliga parintii nu ies deoarece 1. As sta degeaba sa ma uit cum bate vantul in frunze, 2. Daca as sta in casa as vorbi cu colegii pe internet. (Tot socializarea e mai importanta daca observi). Cand ma mai duc la prieteni la bloc, si stau cu turma si se distreaza, de multe ori i am invidiat. Mai ales optiunea ta cu parc langa... Plus ca tu si spus ca o sa faci naveta si e naspa pentru copil, pentru ca de exemplu eu, desi sau la casa in oras, parintii mei lucreaza in alt oras, si cand am nevoie sa ma cu undeva, ca ploua ca ninge ma duc pe jos, sau nu ma mai duc. Daca era.casa in orasul unde lucrai era bine, puteai sa i duci pe copii unde aveau nevoie. Daca faci naveta pentru tine trebuie sa faci si pentru ei, iar programul lor e imprevizibil, crede ma. E ziua cuiva, pregatiri la scoala, vor sa faca cursuri de sport, dans. Eu nu pot sa fac dans pentru ca transpir, evident, si nu are cine sa ma duca acasa si racesc. Mda. La casa e bine cand esti pensionar ca n ai ce face si te ocupi de curte, gradina. Faci ce vrei, dar eu ca si copil as fi vrut sa stau la bloc unde aveam copii cu gloata si aveam motiv sa ies afara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BeautifulSunflower):

E interesanta experienta ta. Multumesc.
Dupa cum spui, imi imaginez ca la varsta adolescentei si tineretii, exista dorinta de interactiune cu semenii si de activitati specifice varstei (mai ales daca nu exista frati sau vecini de varste apropiate in zona).
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BeautifulSunflower):

Ma intreb si cum ar fi pentru un copil mic, sa zicem, de 2-5 ani. Ai idee? Poate i-ar fi placut sa iasa cu jucariile in curte.
Asta e, viata e rareori perfecta...

| Petru_Boia_1992 a răspuns:

Eu as allege casa, nu deranjezi pe nimeni, nu te deranjeaza nimeni, aer curat pentru cipii nu poluat cu CO2 din oras.