| anonim_4396 a întrebat:

Pentru 2 pensionari, ce fel de locuinta credeti ca ar fi mai indicata: o casa sau un apartament la bloc si de ce?
De asemenea, cate camere sa aiba locuinta?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un apartament este destul si usor de intretinut. La casa este mai greu cu munca. cu taiat lemne, etc. Doar daca este o casa cu gaz si cu o gradina mica.

| Adry05 a răspuns:

Apartament, la casa ar fi prea multa treaba de facut iar varsta nu le mai permite atata munca si griji. + ca ar avea si mai mult de plata..si cu pensia e mai greu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru 2 pensionari daca sunt soti o garsoniera este suficient, cheltuieli reduse la intretinere, ca la casă este greu, oamenii sunt deja in vârstă, cine le taie lemne daca casa nu are incalzire, sau cine le ia pîine iarna cînd inge, plus casa daca nu este ingrijită cade pe ei, la prima zăpada, sau la ploi torentiale se inundă. Ce vârstă au bătrînii?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cand ninge.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, ma refer la 2 soti, de la 60+ ani pana la sfarsitul vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, ma refer la 2 soti, de la 60+ ani si pana la sfarsitul vietii.

| brioșicaviolet23 a răspuns:

O casa deoarece este mai liniste, de exemplu la bloc unii vecini dau petreceri zgomotoase, iar tu ca pensionar poate la ora aceea poate vrei sa dormi.Numarul de camere ar fi 3, o sufragerie, o camera unde sa doarma cei 2 doi si inca una in caz ca au nepoti care raman peste noapte, sau neamuri din alte judete.

| Anonimaa27 a răspuns:

Dupa mine, la casa ar fi cel mai bine. In general, oamenilor mai in varsta le place natura, aerul curat, ar avea o gradina cu flori si legume, animale. Acum depinde bine-inteles si de fiecare caz in parte, pot exista pensionari carora le place mai mult viata de oras.

Numarul de camere e tot asa, discutabil. Nici prea mult, ca sa nu fie chiar prea multa treaba (la urma urmei sunt pensionari), dar nici prea putine (nu ar trebui sa se simta inghesuiti intr-o cutie de chibrituri laughing )

| InfiresMan a răspuns:

Ar fi indicat un apartament pentru ca e mai ieftin si o casa necesita mai multa intretinere.

| SkyMari a răspuns:

Pentru pensionari, cel mai bine ar fi un apartament la bloc cu 2 camere, deoarece o casă este mare şi impozitul pe ea la fel.Un apartament ar fi cea mai buna soluție, şi dacă nu are multe camere întreținerea e mai uşoară. Dar fiecare cu gusturile sale. La casă trebuie făcute mai multe, dar avantajul e că nu ai vecini deasupra şi dedesubt care să deranjeje. Şi eventula la casă ai grădină.Dar fiecare pe placul său.