| strunf a întrebat:

Ce trbue facut daca au fost rosi pomi de catre iepuri ca sa nu se usuce pomi; ce tratament stiti? Va multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Trebuie protejati cu scândurele. Câinii care sa-i alunge e iarasi o solutie suplimentara.

| Arthur a răspuns:

Aaaa... mg, mai eşti pe aici? Sau e fantoma ta? laughing Parcă zilele trecute aşteptai plânsete pe umăr la plecare. Ce fel de om de onoare eşti?
Eu nu am o părere prea bună despre cei care îşi schimbă parerile radical de pe o zi pe alta. Şi să-ţi mai spun un lucru, mulţi îşi modifică întrebarea aşa că rămâi cu răspunsul de fraier, dar să spunem că eram băut, o să-ţi spun un mare adevăr : beatul se trezeşte din beţie dar prostul din prostia lui niciodată. rolling on the floor Never...forever...ever

April
| April a răspuns:

Ceea ce as putea eu adauga la fragmentul reprodus de tine e ca, intr-adevar daca pomii sunt rosi partial se refac, insa daca roaderea e totala, adica de jur imprejur si fara a exista nicio fibra din scoarta, refacerea este imposibila. Pomisorii pe care mi i-au ros in totalitate iepurii s-au uscat. Dar poate ai mai mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BitterSweet @ / imi dadeai mie sfaturi ...acum iti dau eu! bea mai putin ( vezi numele tau!) si citeste sau cauta sa intelegi intrebarea pusa. Intrebarea era : " ce sa faca daca au fost rosi copacii " nu cum sa protejeze...

"In cazul pomilor pe rod, ranile produse prin roaderea partiala sau totala a scoartei tulpinii, se vor trata cat mai repede posibil dupa ce au fost cauzate.
Tratamentul consta in indepartarea prealabila a bucatilor de scoarta desprinsa, dupa care se vor netezi marginile ranii cu un cutit ascutit, si se va acoperi zona roasa cu ceara de altoit sau cu pasta de lut, balega si apa pentru a se impiedica evaporarea apei si a se evita ajungerea pe tesutul ranit a umiditatii si a diversilor agenti fitopatogeni.
Pentru ca pasta de lut sa nu fie spalata de ploi, tulpina de infasoara in dreptul plagii tratate cu o fasie de panza de sac imbibata cu pasta.
Indepartarea panzei se va face numai dupa ce rana s-a acoperit complet cu calus.
Pentru a evita insa daunele produse de iepuri, se recomanda ca pepinierele sa fie imprejmuite cu garduri de sarma impletite, inalte (de 2 m), pentru a se opri patrunderea acestor animale chiar si in iernile cu multa zapada.
Apararea pomilor din plantatiile tinere se face prin invelirea tulpinii cu plasa de sarma impletita sau cu maracini.
Mai putin recomandabila este invelirea cu paie, stuf, tulpini de floarea-soarelui sau coceni de porumb, deoarece aceste materiale ofera posibilitati de iernare a insectelor, precum si mediu de dezvoltare pentru ciuperci.
Din aceasta cauza, primavara, cand se desfac legaturile, este bine ca acestea sa se arda.
In cazul plantatiilor mari, rezultate bune se obtin prin folosirea produselor iepurifage (care indeparteaza iepurii): Cervacol, Cunitex, Dendrocol, sau a fungicidului Tirodin 70 (210 mg/kg), cu care se stropesc sau se bandajeaza tulpinile si baza ramurilor."
Am pus citatul pentru a nu gresi ceva si a aavea informatia corecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa vedeti frustratii de pe aici, raspunsul meu a fost taxat cu stupid. Un raspuns mai mult decit corect. Ce intelege cel care cauta cu adevarat o informatie? De ce forumul trebuie sa fie la dispozitia frustratilor si handicapatilor?