| Boyka2018 a întrebat:

Ceau, cine știe de ce îmi apare o pata de condens la frigider BEKO de aluminiu in lateral? Ce sa aibă?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pe acolo se face transferul de caldura. Nu mai exista acel gratar din spate. Cred ca sunt ceva probleme din fabricatie. Am un Samsung dar nu am condensul de care spui. Peretii laterali se incalzesc atunci cand functioneaza compresorul.

| Boyka2018 explică (pentru darrio2007):

Și nu se face o pata mică de condens?

| darrio2007 a răspuns (pentru Boyka2018):

La mine nu. Pe timp de vara se incalzesc destul de mult peretii laterali. Am un Samsung cu 10 ani garantie la compresor.

| relian a răspuns:

In acel loc care condenseaza, nu este bine izolat, frigiderul tau este defect din fabrica, ar fi bine sa mergi la cei de unde ai cumparat.Tot frigiderul indiferent de marca este izolat,acea tabla de la exterior are la interior spuma,cum am spus peste tot.
Dar daca spuma nu s-a asezat si in acel loc tabla aia se raceste de la aerul din interior,de la plasticul ala din interior, in casa fiind mai cald ca in frigider, apare acel condens.
Deci frigiderul tau are acel defect.Ce poti face? Sa izolezi pe exterior, asta daca nu este la vedere.
Este ceva banda izolatoare termic, este subtire, stiu si eu de 2-3 mm,aia este f buna.
Bine nu stiu daca se gaseste si prin RO dar poti cauta, intrebi, vrei ceva banda ce se lipeste izolatoare termic si, stergi bine condensu ala apoi lipesti acolo zona aia si nitel mai mult, in felu asta scapi de condens acolo.
Dar cel mai bun, mai ales daca aparatu este in garantie, sa mergi la aia sa iti dea altul.

| Boyka2018 explică (pentru relian):

Ai dreptate, mersi de răspuns

| darrio2007 a răspuns (pentru Boyka2018):

Cine?

| Bizon95 a răspuns:

Frigiderele mai nou, folosesc intreaga suprafata a carcasei ca sa disipe caldura, adica se incalzesc pe peste tot, iar tu ai umiditate mare in casa

| Boyka2018 explică (pentru Bizon95):

Nu cred ca am umiditate ca am renovat apartamentul de la zero! Altceva de la ce sa facă?

| Bizon95 a răspuns (pentru Boyka2018):

Ce legatura are renovatul apartamentului cu umiditatea?!?
ca aveai igrasie si acum nu mai ai, ok, dar nu e semnificativ

umiditatea se formeaza din cauza de surse de umiditate, cum ar fi aerul nu circula prin apartament, sau circula prea mult cand e ploaie afara, VARA AI UMIDITATE IN ORICE APARTAMENT (disconfortul termic e dat de umiditatea ridicata) iarna ai umiditate foarte scazuta si trebuie sa compensezi

apoi vine locatia, daca stai langa surse de umiditate (mlastini, lacuri, etc.) de exemplu in Florida femeile NU isi fac coafura daca stau in afara aerului conditionat mai mult de 30 de minute pentru ca umiditatea e atat de mare ca le strica coafura

apoi vin persoanele, daca ai 1 persoana la fiecare 10mp atunci transpiratia poate mari umiditatea din aer

ETC.

iar tu ai condens pe frigider, NUMAI UMIDITATEA DIN AER SE POATE CONDENSA PE O SUPRAFATA EXTERNA, nu are de unde altfel sa apara condensul

| Boyka2018 explică (pentru Bizon95):

Multumesc de informați

| Bizon95 a răspuns (pentru Boyka2018):

Cu placere

| darrio2007 a răspuns (pentru Bizon95):

De unde ai scos asta cu vara umiditate crescuta si iarna cu umiditate scazuta? Cand se usuca mai repede rufele puse pe sârma, vara sau iarna? Vrei sa spui ca daca acum ploua afara eu am aerul uscat in apartament?

| Bizon95 a răspuns (pentru darrio2007):

:)
experienta PROPRIE :P
mi-am cumparat un aparat:
https://www.emag.ro/......DZLP4YBBM/

vara in casa umiditatea sare in sus si aparatul de aer conditionat o reduce, NU stiu de ce in canicula e umiditate, insa mareste SERIOS disconfortul termic

iar iarna (cand ar trebui sa fie pe dos pentru ca afara e zapada) cand aerisesti umiditatea SCADE DRASTIC, chiar am vazut 12% care e incredibil de putin, asa ca am umidificator de aer

iar singura explicatie pe care o am e ca umiditatea se pastreaza numai in aerul cald (vara e cald si umiditatea creste, iarna aerul cald care e umed iese din casa cand aerisesti)

TOTUSI, nu am pretentia ca stiu de ce, si sunt mult prea lenes sa caut, insa am ajuns sa fac asta de nevoie, am un gat sensibil si daca umiditatea e prea mica mi se usuca gatul si ma imbolnavesc usor, iar vara umiditate prea mare fac direct rosu in gat

| darrio2007 a răspuns (pentru Bizon95):

Amuzant! Dar faci exceptie de la regulă prin ce spui.

| relian a răspuns (pentru Bizon95):

laughing nu stii de ce vara este umiditate in aer,iar iarna mai putin laughing zici nu-i logic?
Ok dar de condens ai auzit? Tocmai de aia se plinga cine a pus intrebarea.
Atunci cand afara este rece,aerul este mai putin umed,pentru ca acea apa din aer a condensat,orice aer rece,ma refer nu cu ploaie,aer este mai putin umed,aerul conditionat pe linga ca raceste acel aer,scoate si apa din el,tocmai prin acest efect de condesantie.
Daca iarna este zapada afara,asta nu inseamna ca aerul este saturat cu apa.
Apa se evapora la orice temperatura, dar iarna diferenta este f mica, ca urmare evaporarea apei este si ea scazuta, de aia iarna aerul este mai uscat.
Vara sunt diferente destul de mari de temp ceea ce face ca apa sa se evapore in cantitati destul de mari.
Hai sa te intreb o chestie simpla.
La ce temperatura se evapora apa? Si cand are loc acest fenomen, Cand anume se intampla asta?