| anonim_4396 a întrebat:

Centrala termica electrica sau pe gaz? Care este mai rentabila?

17 răspunsuri:
| Roxin a răspuns:

Buna!

In Romania? Niciuna.

O zi buna!

| darrio2007 a răspuns:

Este mai bine pe gaz. Cel putin deocamdata, avand in vedere pretul gazului fata de curentul electric.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Roxin):

Argumente pls

| Roxin a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum o dai, preturile la gaz si electricitate sunt enorme pentru nivelul Romaniei. Imi amintesc ca in studentie, locuiam intr-un apartament cu doua camere, 3 persoane si plateam la gaz(centrala) in medie 1400 de lei. Centrala pornita doar seara, sa zicem vreo 2 ore la 19º.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Roxin):

Aiurea. Acum cati ani a fost asta? N-am auzit pe nimeni sa dea mai mult de 300-600 de lei pe luna la caldura.

| Roxin a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum vreo 4-5 ani.

| Mayhem666 a răspuns:

Cred ca pentru gaz.

| Pinkpanda12 a răspuns:

Gaz

| KNST a răspuns:

Apartament sau casa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KNST):

Casa

| KNST a răspuns (pentru anonim_4396):

Cazan de pardoseala cu gazeificare, combustibil solid (lemn, peleti), sau cazan mural (centrala de perete) electric, cu inductie.
In ambele cazuri, investitia este mai mare, dar MERITA.

| simpluone a răspuns:

Categoric gaz. Daca ai bani de investit si intr-o pompa de caldura este si mai ieftin.

| corbulalbrosu a răspuns:

Locuiesc in primul municipiu resedinta de judet care a renuntat la incalzirea centrala publica inca din 1994. Tot de atunci am centrala de apartament pe gaz. Incalzirea pe gaz este de circa 3, 5 ori mai ieftina fata de centrala electrica, si prezint si argumentele : 1 mc de gaz = 10 kw termici - ceea ce la un randament de 93% = 9, 3 Kw
1 Kwh curent = 1kw termic
1 mc de gaz = 1.636 ron
1 kwh curent = 0, 62 ron
1kw termic produs cu gaz = 1.636 : 9, 4 = 0, 176 ron
1 kw termic produs cu CT electrica = 0, 62 ron. -Asadar, daca pe gaz consumi 25 kw "termici"/zi intr-o zi de iarna moderata, la fel vei consuma si electric fiindca necesarul termic e acelasi doar ca:
25 kw termici obtinuti "electric" = 25 kwh x 0, 62 ron = 15, 5 ron/zi
25 kw termici obtinuti "cu gaze" = 2.7 mc gaz x 1.64 ron = 4, 5 ron/zi In concluzie incalzirea pe gaz metan este de circa 3, 5 ori mai ieftina fata de cel pe curent electric.

| MeraO a răspuns:

O centrala electrica este cea mai scumpa varianta la ora actuala si, in plus ii trebuie si circuit electric separat. O centrala termica pe gaz este cea mai potrivita varianta. Luati o centrala in condensatie, dimensionati corect instalatia si veti avea un consum mai mic. Eu am avut mai bine de 10 ani o centrala clasica, mi-am luat acum un Viessmann in condensatie si am deja o scadere a consumului cu 25%.

| SorinM2017 a răspuns:

Buna seara! Vin si eu cu o problema. Cand inchid caldura(Ariston) imi picura un calorifer jos la imbinarea tevilor si 2 pe la robinete. Cand dau drumul la caldura, nu mai picura nimic. Care ar fi problema, ce trebuie sa fac? sad

| BlogdeInstalatii a răspuns:

Alegerea intre o centrala pe gaz sau centrala electrica, este o dilemă pentru mulți proprietari. Trebuie sa te gandesti bine ce varianta e mai buna pentru tine, deoarece de asta depinde costul la incalzire.

Alegerea intre o centrala electrica si una pe gaz nu ar trebui sa fie una foarte grea. Nu vei gasi o centrala termica mixta gaz curent, asa ca uite ce te sfatuiesc eu sa faci.

Prima optiune ar trebui sa fie centrala pe gaz. Pentru ca este mai ieftin de folosit, gazul este mai ieftin. Asa ca daca ai acces usor la reteaua de gaz, alege o centrala pe gaz.

Sunt situatii cand nu ai gaz, si poate nu vrei sa folosesti o centrala pe lemne. Atunci te sfatuiesc sa alegi o centrala electrica. Doar sa fii constient de costuri si sa ai izolatie buna la casa.
https://blogdeinstalatii.ro/centrala-pe-gaz-sau-centrala-electrica/
Toate cele bune.