Abh
| Abh a întrebat:

Cine stie cum poti pastra incaltamintea de piele fara sa-ti mucegaiasca?

Răspuns Câştigător
| anka a răspuns:

Pentru a-ti proteja incaltamintea de mucegai poti unge cu o solutie formata din noua parti de ulei de terebentina (ulei esential extras din seminte de conifere) si o parte ulei de camfor. O solutie mai simpla pentru aceeasi problema este uleiul de ricin. Nu uita insa sa acoperi incaltamintea deoarece uleiul atrage foarte usor praful.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Uscata happy.
Pentru asta asigura-te inainte de depozitare ca incaltamintea este uscata, umple fiecare pantof cu ziare mototolite (va ajuta si la pastrarea formei), iar suplimentar pune printre ei pliculete cu granule absorbante de umiditate. Daca spatiul de depozitare este mai mare, poti folosi chiar un dezumidificator de genul celui de la Ceresit.

| User a răspuns:

Pai sa o tii in locuri cat de cat aerisite. altfel nu vad cum.

| ██████ 100%LuvPuffy'Ionika! a răspuns:

Pai dupa ce nu le mai folosesti stergele bine si usucale si punele la caldura si o sa fie bine nu o sa mai mucegaiasca e simplu incerca merge

| genygeny a răspuns:

Sal eu imi tin incaltamintea de piele in special in cutie si odau cu crema de maini nu recomand crema de pantofi la incaltaminte de piele eu asa o tin de foarte mult timp