| nero_7853 a întrebat:

Cine stie daca se mai da prima de la stat pentru programul prima casa prin banca pentru locuinte?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Programul "Prima casa" si banca pentru locuinte sunt doua lucruri diferite.
Prin programul "Prima casa" statul garanteaza imprumuturile acordate, de bancile din program, pentru construirea/ cumpararea unei locuinte de catre persoanele fizice care indeplinesc conditiile prevazute de normele legale.
Banca pentru locuinte este un departament, existent in cadrul unor banci, care ofera un produs complex, respectiv un cont de economisire urmat de un imprumut pentru obtinerea unei locuinte si la acest cont de economisire statul acorda o prima, in anul 2009 a fost de 25% din valoarea economiei, dar nu mai mult de 250 euro.

| fif2002 a răspuns:

Prima de la stat se da pentru un depozit de economisire pe o perioada de 3-5 ani, prima este de max 250 eur pe an(guvernul da 25% din ceea ce economisesti, dar maxim 250 eur - daca economisesti mai mult tot 250 eur primesti)) si nu are nici o legatura cu prima casa, o poti folosi doar pentru renovari sau pentru avans la un credit ipotecar pentru cumpararea unei locuinte(daca strangi destui bani sa ajunga pentru avans)

| nero_7853 explică:

Da m-am exprimat gresit.de zis asa se zice ca se da. dar cine a primit? eu am avut depozitul de 1an si 6 luni si n-am primit nimic. m-am hotarat sa renunt.mai bine luam dobanda pe banii aia