| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce sa varuiesc peretii ca sa nu mai am probleme cu igrasia?

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Solutiile antimucegai rezolva efectul, fara a indeparta cauza. Eu iti propun o solutie simpla si una ceva mai complicata, dar ambele foarte eficiente.
Solutia simpla nu necesita multa indemanare, este foarte ieftina si nu trebuie nici macar sa misti covorul. Imbraca peretii exteriori si tavanul in ampora de interior (2 cm pentru interior este suficient), lipind-o cu adeziv special la tub (ca si siliconul). Ai grija insa sa pui putin adeziv si pe canturile placilor, astfel incat sa etansezi si rosturile. Peste aceasta ampora lipeste placi de tavan casetat, cu acelasi adeziv, coborand si pe peretele opus geamului, astfel incat sa realizezi o simetrie interesanta. Sunt placi care se pot zugravi, dar daca te impaci cu albul va arata interesant sa zugravesti doar cei doi pereti ramasi neacoperiti. Daca ai grija ca rosturile amporei sa nu se suprapuna cu cele ale placilor, etanseitatea este si mai buna.
Solutia a doua este putin mai complicata, necesita indemanare (sau un mester) si creeaza deranj in casa, dar daca tot zugravesti... Se lipeste ampora pe peretii interiori si pe tavan, folosind adeziv pe baza de ciment, aplicat cu un "piaptan" cu dinti mari. Peste se trage un strat de adeziv cu plasa de armare din fibra de sticla, iar dupa uscare se gletuieste si se zugraveste.
Ampora nu va lasa umezeala sa treaca spre perete, nici mucegaiul sa iasa in camera (de fapt in lipsa umiditatii acesta nu va mai exista). Se vor gasi probabi si destepti care sa iti spuna ca peretele trebuie sa respire, de parca ar avea plamani, dar crede-ma, asta e doar o poveste comunista. O locuinta care respira prin pereti este prost construita, locuintele adevarate au ferestre.
PS: Solutia descrisa este valabila doar in cazul in care igrasia provine din condens (la bloc). Daca locuiesti la casa, problema este mai complicata, dar in ziua de astazi exista mai multe solutii pentru a scapa definitiv de igrasie. In acest caz da-mi detalii si te ajut.

regis
| regis a răspuns:

Imi cer scuze, am folosit in postarea de mai sus un regionalism. In loc de ampora va rog sa cititi "polistiren".
In privinta izolatiei pe exterior, bineinteles ca aceasta este recomandata atunci cand locuiesti in propria casa, cu o arhitectura simpla, de aceea am si mentionat ca solutiile in acest caz sunt diferite. Izolatia interioara este la randul ei o solutie atunci cand locuiesti la bloc sau intr-o cladire cu valoare istorica.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

In primul rand cureti bine peretii. Apoi ii dai bine de tot cu o solutie antimucegai. Se gaseste la orice magazin de specialitate, in recipiente de un litru. Si la urma, dupa ce se usuca, dai de doua sau trei ori, dupa caz, cu var lavabil. Spor!

| denyy a răspuns:

Am vazut ca tu zici de igrasie nu de mucegai eu cred ca trebuie sa izolezi peretele numai asa scapihappyhappy

| magda_1944 a răspuns:

Prima data trebuie sa-i cureti, este o solutie numita mucegai stop, de zugravit doar vara dupa razuire si cel mai recomandat varul clasic. Spor la treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamneeeeeeeeeee... Nu exista" ceva " de varuit impotriva igrasiei! Uitati de reclame! De igrasie se scapa izolind pe EXTERIOR casa, incalzind spatiul constant, ventilind spatiul ( daca sint termopane fara ventilatie, de citeva ori pe zi!) eliminind sursele de umiditate ( ventilator baie, hota, fara flori, rufe uscate in ) casa ...deci caldura si ventilatia sint cheia!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pensula

| George3 a răspuns:

Vrem sa si zugravim. Avem peretii dati cu vopsea lavabila alba, respectiv bleu. Am citit cum ar trebui procedat. Ce vopsea recomandati- sa fie de calitate?
In baie si bucatarie am vrea sa dam cu o vopsea antimucegai? Exista asa ceva? Am auzit de o vopsea cu cauciuc, nu stiu daca este asa-nu ma pricep prea bine.Multumesc.

| George3 a răspuns:

Buna ziua

Vrem sa si zugravim. Avem peretii dati cu vopsea lavabila alba, respectiv bleu. Am citit cum ar trebui procedat. Ce vopsea recomandati- sa fie de calitate?
In baie si bucatarie am vrea sa dam cu o vopsea antimucegai? Exista asa ceva? Am auzit de o vopsea cu cauciuc, nu stiu daca este asa-nu ma pricep prea bine.

Multumesc

| Vladvrn a răspuns:

Salut

Din cate stiu solutia cu cauciuc, este obligatorie pentru fabricile cu productie alimentara.
Am vazut la TV o vopsea Kober care distruge microbii si e antimucegai, poate gasesti mai multe detalii pe site-ul lor.

Succes!