| azziza21 a întrebat:

Cum ar trebui amenajat un dormitor de 3, 5 cu 4m? De mentionat ca usa e pe unul din peretii de 3, 5 si in colt e o soba iar 2 geamuri de 1m latime si 1, 5 lungime e pe zidul de 4m. Ce culori ar trebui sa folosesc la vopsea si parchet si cam cum ar trebui pus patul si televizorul? Mai ar trebui perdea sau ceva ce sa acopere doar seara? Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| machupicchu a răspuns:

Este dormitor si se presupune ca este folosit numai noaptea... Solicitand pozitionarea unui televizor devine camera de zi si de noapte... Ai uitat sa precizezi daca va trebui sa pozitionezi si un dulap pentru haine, etc... Daca ai deja mobila, trebuie sa vezi in primul rand cum se poate incadra mai bine in asa fel incat sa ramana cat mai mult spatiu de trecere... greu de recomandat ceva atunci cand nu stii dimensiunile tuturor obiectelor.
In ceea ce privesc culorile... mobila cred ca este pe nuante de maro si nu poti colora peretii in nuante de albastru. verdele a devenit banal si in acelasi timp te conditioneaza la nuante fara tonuri de rosu... si daca se tine cont de faptul ca intr-o camera sunt f.multe nuante si culori(mobila, covor, paturi, perdele, draperii, etc.) cea mai indicata culoare la pereti este ALB sau o tonalitate de alb cu o tenta de bej-galben dar aproape alb.
Draperiile vor fi intotdeauna de o culoare complementara, sau asortata cu nuanta mobilei. Perdelele vor fi albe sau complementare cu draperiile. Cuverturile de pat vor fi in contrast dar asortate cu celelelte culori pe ansamblu... etc.
Covorul ar trebui sa se asorteze cu ceea ce acoperi patul, sau cu draperiile, sau in functie de nuantele celelalte din camera. poate exista o culoare care sa se poata incadra in mod placut cu celelalte dar diferita... Si asa poti avea o infinitate de variante, toate depinzand de gusturile tale si ale nimanui altcuiva. pentru ca vei locui si trai in ambientul pe care vei sti sa-l creezi...succes.

4 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

In privinta culorilor, eu as alege albastru sau verde, pentru ca aceste culori creaza impresia de pace si relaxare. Sunt cele mai indicate pentru dormitor, deoarece te ajuta sa ai un somn relaxant.
Cand vei pozitiona patul sa ai grija sa nu dormi cu picioarele spre usa si sa nu-l asezi sub fereastra. Se spune ca ideal este sa dormi cu capul spre nord.
Eu nu as pune televizor in dormitor, pentru ca televizor este dusmanul somnului linistit si a vietii de cuplu.
In privinta perdelelor, ar trebui sa fie in ton cu mobilierul sau zugraveala.

daniela
| daniela a răspuns:

CAmera e maricica deci poti sa o zugravesti in culori pastelate dupa placul inimii dar ca mobila pune doar strictul necesar ca sa-ti ramana cat mai mult loc gol. Foloseste o perdea din voal colorat ca sa-ti inveseleasca atmosfera si un covor rotund in mijloc tot asa colorat.

| azziza21 explică:

Nu vreau dulap pentru haine in camera. Mi-ati dat cateva sugestii excelente multumesc

| AlinaPodar251 a răspuns:

Pe pat ar trebui sa pui o lenjerie de pat in culori vii, poti alege de aici: https://www.segovia.ro