| Puscas_Vasile_Florin_1971 a întrebat:

Cum culoarea bordo la vopsea lavabila prin ce combinati

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Rosu, cu nitel negru, cu si mai nitel albastru. Dar daca vrei un bordo autentic, va trebui sa il faci la cei ce fac culoarea, pentru ca, pentru culori vii, ai nevoie de o gramada de pigment, si tot acolo esti ca pret, insa la cei ce fac culorile (la Dedeman, Hornbach, etc) poti alege de pe paletar exact culoarea ce o vrei. Si mereu dupa aceea o poti reface exact asa cum a fost, daca tii minte codul culorii.

Bula
| Bula a răspuns:

Culoare rosie, care se amesteca cu negru de fum.

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Si maroul, cu ce il obtii atunci?
Rosu cu negru, fara nimic altceva, da maro, din cate stiu eu, si din experientele facute de mine cu culoare, ca imi place sa ma joc cu culorile.

| Bula a răspuns (pentru cristi202):

Mmmmmm da!
Ai dreptate.
Depinde mult si materialul vopselei, este cand trebuie sa faci usoare corectii. Cu unele vopsele iese maro, cu altele bordeaux. Daca iese maro, atunci se poate corecta cu foarte putin albastru.

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Corect. De aceea nu mai mixez culori din tuburi de la firme diferite. Daca incep cu Savana, si vreau sa modific, atunci tot cu Savana merg inainte, altfel surprizele pot fi mari. La urma urmei, e chimie pura aici, e vorba de niste substante care interactioneaza intre ele.
Si mai e ceva. Conteaza si nuanta de negru sau rosu. Nu exista negrul perfect, doar cel dat de funingine poate, insa mai toate nuantele ori au tenta spre albastru, ori spre maro, ori spre verde. De aceea nu vei gasi doar o nuanta de negru, exista negru de fum, negru carbon, si "mars black".Si la rosu e la fel, depinde de pigmentii folositi la creearea nuantei. Poti scoate bordo din negru si rosu, dar trebuie sa gasesti cele doua nuante potrivite pentru asta. Dar in principiu trebuie adaugat un pic de albastru.

| Bula a răspuns (pentru cristi202):

Daca vrei sa mixezi perfect culorile, atunci trebuie sa le faci foto-spectograma, atat in faza umeda, cat si uscata. Pana si solventul, dar si lustruirea /acoperirea finala poate schimba culoarea.

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Da, asa este. De aceea e mai de preferat sa faci culoarea la specialisti, la aparat, decat la mina, daca vrei o nuanta anume. Altfel, ai surprize. Obtii ceva asemanator, dar rar exact ceea ce doreai.