| OzyMagdau a întrebat:

Cum pot afla unghiul unui acoperis existent pe structura de stalpi?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu stiu cum te ajuta un boloboc pe post de compas si la ce e bun un "echier" acolo unde nu ai un unghi drept, dar stiu ca in cazul tau este nevoie de putina geometrie elementara.
Este greu de spus exact cum trebuie sa procedezi daca nu ai o schita. Trebuie insa sa identifici un triunghi dreptunghic ale carui laturi le poti masura. Cel mai simplu ar fi sa iei in considerare triunghiul format intre corn, grinda si un stalp care sustine coama, odata ce ai aceste lungimi, postezi rezultatul si iti spunem unghiul.

| skama18 a răspuns:

Eu am un boloboc(cumpana).si il pot folosi ca compas si echier, cauta pe la un magazin de constructii, nu te costa mai mutl de 50 de lei.