| anonimu122 a întrebat:

Funda! Cum pot afla unghiul diedru determinat de o fata laterala si planul bazei intr-o piramida patrulatera? Dar unghiul diedru dintre doua fete laterale?

1 răspuns:
| ProfDeMate a răspuns:

Unghiul diedru determinat de o fata laterala si planul bazei este unghi la baza triunghiului isoscel format din "linia mijlocie" a patratului de la baza si apotemele fetelor laterale opuse.
Unghiul diedru dintre fete laterale este unghi la varf in triunghiul format din inaltimi duse din unghiuri de la baza fetelor laterale pe o muche comuna si diagonala bazei.
Prof De Mate
mate. didactic@yahoo.com